Ana Sayfa Gündem 27 Temmuz 2021

CHP’Lİ ÖZEL’DEN AŞI KARŞITLIĞIYLA MÜCADELE İÇİN ORTAK KAMU SPOTU ÇAĞRISI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Covid-19 pandemisiyle mücadelede günlük vaka sayısının yeniden tırmanışa geçtiğini belirterek, “Her siyasi görüşten yurttaşımızda benzer oranlarda olduğu anlaşılan aşı karşıtlığıyla mücadele edebilmek ve aşılanma oranını yükseltmek için tüm siyasi parti liderlerinin ve kamuoyu nezdinde güvenilir kanaat önderlerinin katılacağı bir kamu spotu hazırlanmasını öneriyoruz” çağrısında bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Covid-19 vakalarının artışına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Bu veriler Covid-19 ile mücadelede 2 buçuk ay geriye dönüldüğünü göstermektedir. Maalesef bilim insanları 4’üncü bir pikin kapıda olduğu uyarısını bir süredir yapmaktadır. Bu konuda atılması gereken adımlar vardır. Türkiye’de ilk pozitif Covid-19 vakasının ilan edildiği 11 Mart 2020’den bugüne kadar olduğu gibi CHP olarak yapıcı önerilerimizi kamuoyuna açıklamayı sürdüreceğiz” dedi.

Özel’in açıklaması şöyle:

“VAKALAR, AŞI OLAN VE OLMAYANLA AYRIMIYLA YAYINLANMALIDIR”

“Covid-19 aşısı Türkiye’de 18 yaş üstündeki herkese açılmış olmasına karşın, 22 milyonu aşkın kişinin aşı olmadığı rakamlara yansımaktadır. Bu sayının hızlıca azaltılması ve aşılanma oranının yukarıya çekilebilmesi için yarından tezi yok, aşı karşıtlığına yönelik harekete geçmek ve ortak bir söylem geliştirmek gerektiği açıktır. Bunun için ilk iş olarak, her akşam ilan edilen turkuaz tablodaki günlük vaka sayıları ve ölüm rakamları, aşı olanlar ve aşı olmayanlar ayrımı yapılarak yayınlanmalıdır.  İlan edilecek bu verinin, olası kararlara toplumsal destek sağlanması ve aşı karşıtlarını ikna etmek noktasında büyük fayda sağlayacağı açıktır.

“SAĞLIK BAKANLIĞI, KISITLI ŞEFFAFLIKTAN DA GERİ ADIM ATMAKTADIR”

Gün geçtikçe tüm dünya Covid-19 verilerine ilişkin şeffaflığı artırmaktayken, Sağlık Bakanlığı ne yazık ki kısıtlı şeffaflıktan da geri adım atmaktadır. 4 Temmuz itibariyle tablodaki bazı verilerin ilan edilmesi kesintiye uğramıştır. Sağlık Bakanlığı’nın derhal tüm verileri büyük bir şeffaflıkla kamuoyuna ilan etmesi gerekir. Türkiye’nin Covid-19 salgınını işletmeleri kapatmadan, esnafı sınırlamadan, sokağa çıkma yasağı ilan etmeden atlatabilmesinin tek olanaklı yolu aşıdır. Aşılanma oranının hızlıca yükseltilmesi ve aşı karşıtlarının ikna edilebilmesi gibi ülkenin geleceği açısından çok önemli bir konuda tüm siyasi partiler içinden geçtiğimiz aşırı kutuplaşma ikliminden etkilenmeden ortak hareket etmelidir.

“ORTAK KAMU SPOTU HAZIRLANMALIDIR”

Bu konuda daha önce Sağlık Bakanlığı yetkililerine ilettiğimiz, Covid-19 pandemisinin ilk günlerinde pandemiyle mücadeleye yönelik siyasi parti liderlerinin katılacağı ortak bir kamu spotu hazırlanması önerimizi aşılanmayı teşvik edecek yeni bir kamu spotu yapılması için yineliyoruz. Her siyasi görüşten yurttaşımızda benzer oranlarda olduğu anlaşılan aşı karşıtlığıyla mücadele edebilmek ve aşılanma oranını yükseltmek için tüm siyasi parti liderlerinin ve kamuoyu nezdinde güvenilir kanaat önderlerinin katılacağı bir kamu spotu hazırlanmasını öneriyoruz. Covid-19 ile mücadelede aşıya erişim sorununun sona ermiş olmasına karşın, artarak devam eden kayıpların en aza indirebilmesi için partimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu hatırlatıyoruz.”