Ana Sayfa Yurt 27 Temmuz 2021

BÜYÜKŞEHİRLE MUĞLA’NIN PLAJLARINDA ENGEL YOK

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Engelsiz Plajlar” projesi ile gerek Muğla’da yaşayan gerek il dışından gelen engelli vatandaşlar 7 ilçede toplam 20 engelsiz plajda denize girebiliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların denize girebilmesi için 2016 yılında “Engelsiz Plajlar” projesi başlattı. Proje kapsamında 7 ilçede 20 engelsiz plaj oluşturdu. Engelsiz plajlarda engellilerin rahatlıkla denize girebilmeleri için özel dizayn edilen engelli rampaları ve rahat zaman geçirebilmeleri için şezlonglar yerleştirildi.

ENGELLİ VATANDAŞLAR EVLERİNDEN ALINIYOR

Muğla Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda talepte bulunan vatandaşları evlerinden alıp denize götürdükten sonra tekrar evlerine bırakıyor.

Engelli vatandaşlar, Bodrum’da Kumbahçe Halk Plajı, Turgutreis Halk Plajı, Bitez Halk Plajı, Ortakent Halk Plajı, Gümbet Halk Plajı, Gündoğan Plajı,Türkbükü Plajı; Dalaman’da Sarsala Halk Plajı; Datça’da Hayıtbükü Halk Plajı, Karaincir Halk Plajı, Hastaneönü Plajı, Datça Orcey Otel Önü Plajı, İskele Halk Plajı, Taşlık Halk Plajı, Datça Palamutbükü Plajı; Fethiye’de  İnlice Halk Plajı; Milas’ta Güllük Halk Plajı, Ören Halk Plajı; Ortaca’da Sarçed Plajı ve Ula Akyaka Halk Plajı’nda rahatlıkla denize girebiliyor.

“5 SENEDİR SUYA GİRMEYE CESARETİM YOKTU, DEMEK Kİ YÜZEBİLİYORMUŞUM”

Muğla Büyükşehir’in Engelsiz Plajlar’ından yararlanan Necmi Öztan, suya girme konusunda çekinceleri olduğunu ancak bu proje ile denize girebildiği için çok mutlu olduğunu belirterek, “5 senedir suya girmeye cesaretim yoktu. Bu nedenle çok memnun oldum. Demek ki yüzebiliyormuşum. Bu proje nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e çok teşekkür ederim” dedi.

Engelsiz plaj uygulaması ile denize giren Birkan Özkalır da  “Burada denize girmek benim için güzel bir deneyim oldu. B,r yandan da tecrübe kazanmış olduk ve cesaretlendik. Bundan sonra gelip rahatlıkla denize girebileceğimiz yer oldu. Biz engelliler olarak engelsiz bir dünya istiyoruz. Muğla Büyükşehir Belediyesi yaptığı hizmetlerden yararlanmamız için bizi sürekli bilgilendiriyor ve telefon açıyorlar. Bu nedenle kendilerine çok teşekkür ederim” diye konuştu.