Ana Sayfa Gündem 27 Temmuz 2021

BAKAN AKAR’DAN “YUNANİSTAN” AÇIKLAMASI: “ÜÇ BEŞ KULLANILMIŞ UÇAKLA GÜÇ DENGELERİNİN DEĞİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın son dönemdeki silahlanma politikalarını eleştirerek; “Bir silahlanma yarışı tutturmuş, gidiyorlar. Uçak, silah, araç gereç alıyorlar. Üç beş kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil. Dolayısıyla Yunan komşularımızın saldırgan çözümler değil, barışçıl, siyasal çözümler için uğraşmalarını, buradaki sorunlara yönelik çözüm gayretimize katkı sağlamalarını bekliyoruz” dedi.

Millî Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile 2’nci Ordu İleri Komuta Yeri’nde dün yaptığı inceleme ve denetlemeleri kapsamında harekât merkezini ziyaret etti. 6’ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı Esas Komuta Yeri’nde görevli personelle de bir araya geldi. Bakan Akar, savunma ve güvenlik konularında açıklamalar yaptı.

“HER SEFERİNDE PROVOKATİF AÇIKLAMALARLA BİZİM BU BARIŞÇIL YAKLAŞIMIMIZ TERS DÜZ EDİLMEKTEDİR”

Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından bugün yapılan paylaşıma göre, Akar şunları söyledi:

Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta hak ve menfaatleri korumak ve kollamak için Yunan komşularımızla yapılan anlaşmalar çerçevesinde barış, huzur, diyalog içinde siyasal çözümler bulmak suretiyle sorunların çözülmesinden yana olduğumuzu tekrar tekrar Yunan komşularımıza söylüyoruz. Fakat maalesef Yunan komşularımız ise provokatif açıklamalardan, saldırgan söylemlerden bir türlü vazgeçmedi, vazgeçmiyorlar. Her zaman olduğu gibi biz hukuktan, diyalogdan yanayız. Ve bunu samimi olarak söylüyoruz. Bir tarafta Lozan diğer tarafta Paris Antlaşmaları söz konusu. Ve bunları dahi teferruat gibi görme eğiliminde Yunan komşularımız. Yok saymak, göz ardı etmek gibi bir eğilime giriyor. Bunları kabul etmemiz mümkün değil. Anlaşmalarla gayri askerî statüde olan adalar var. Taraflar bu anlaşmayı yapmış ve ‘Şu adalar silahlandırılamaz, bunlar gayri askerî statüde olacak’ demiş, bunda mutabık kalmışız. Bunlar şimdi silahlandırılıyor. ‘Tehdit var’ diyorlar. Tehdit asla söz konusu değil. Türkiye’nin şu anda Yunanistan’a karşı herhangi bir saldırgan tutumu söz konusu değil. Biz diyalog, uluslararası anlaşmalar, hukuk, teamüller diyoruz. Fakat her seferinde provokatif açıklamalarla bizim bu barışçıl yaklaşımımız ters düz edilmektedir.”

“YUNAN KOMŞULARIMIZIN SALDIRGAN ÇÖZÜMLER DEĞİL, BARIŞÇIL, SİYASAL ÇÖZÜMLER İÇİN UĞRAŞMALARINI BEKLİYORUZ”

Bakan Akar, Yunanistan’ın son dönemdeki silahlanma politikalarını da eleştiren Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Yunan komşularımız bunlara da sahip çıkmak gibi bir saldırgan tutum içinde. Bir silahlanma yarışı tutturmuş, gidiyorlar. Uçak, silah, araç gereç alıyorlar. Üç beş kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil. Dolayısıyla Yunan komşularımızın saldırgan çözümler değil, barışçıl, siyasal çözümler için uğraşmalarını, buradaki sorunlara yönelik çözüm gayretimize katkı sağlamalarını bekliyoruz. Biz bir taraftan istişari görüşmeleri yaparken diğer taraftan NATO’da ayrıştırma usulleri görüşmelerini yapıyoruz. Ayrıca güven artırıcı önlemler çerçevesinde ikisi Atina’da biri Ankara’da olmak üzere üç toplantı yaptık. Dördüncü toplantının da Ankara’da yapılması için kendilerini samimi şekilde davet ediyoruz. Yunan komşularımızın barışçıl çözümleri desteklemelerini ve bu şekliyle Ege ve Akdeniz’in barış denizi olmasını, tarafların refahına katkı sağlamalarını bekliyoruz. Aksi hâlde bu kadar borcun içindeki Yunanistan’ın ilave birtakım harcamalarla halkının refahına darbe indirmesinin anlamı yok. Çünkü biz iki ülke halklarının iyi komşuluk ilişkileri içinde, refah, barış içinde yaşamalarından yanayız. Tüm çalışmalarımız da buna yöneliktir.”

“HERHANGİ BİR OLDUBİTTİYE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Yunanistan tarafından yayımlanan NAVTEX’lere yönelik ise Bakan Akar, şöyle devam etti:

“Turizm döneminde, iki tarafın milli günlerinde, bayramlarında herhangi bir şekilde tatbikat yapılmaması konusunda mutabık kalmamıza rağmen maalesef Yunan komşularımız bunu da göz ardı ederek bunu da ihlal ediyor. Biz Ege’deki, Doğu Akdeniz’deki ve Kıbrıs’taki hem kendi hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını ve menfaatlerini korumakta ve kollamakta kararlıyız. Bu konuda yapılması gereken ne varsa azimle, kararlılıkla bunları yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin tereddüdü olmasın. Herhangi bir oldubittiye izin vermeyeceğimizi de herkesin bilmesini istiyoruz. Bugüne kadar haklarımızı çiğnetmedik, bundan sonra da çiğnetmeyeceğiz. Biz barışçıl yolların esas olması gerektiğini, barış için karşılıklı iş birliğine hazır olduğumuzu tekrar tekrar muhataplarımıza söylemeye devam ediyoruz. Yunan komşularımızdan beklentimiz bu. Olumlu cevap vermelerinin zamanı geldiğini ve bu şekilde sorunların siyasal çözümler bulabileceğine inanıyoruz. Bunu sadece biz değil, Yunanistan’daki akademisyenlerin, emekli askerler, diplomatların da aynen söylediğini görüyoruz. Bunun Yunan yöneticiler tarafından da görülmesini ve buna göre tavırlarını belirlemelerini bekliyoruz.”

“50 SENEDİR DENENMİŞ YOLLARLA ÇÖZÜM OLMAZ”

Bakan Akar, Kıbrıs konusuna ilişkin ise, “50 seneden beri denenmiş yollarla çözüm olmadığı ortada. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Annan Planı’nı reddetmiş bir toplum. Geldiğimiz noktada aynı yerde tekrar zaman kaybetmenin manası yok. Bu konuda KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kararını verdi. Egemen, bağımsız iki eşit devlet. Bunu herkesin sindirmesi, özümsemesi lazım” diye konuştu.

Hidrokarbon başta olmak üzere tüm zenginliklerin eşitçe, hakça bölüşülmesinin önemine değinen Bakan Akar, “Siz Kıbrıs’taki Türkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yok sayarak bir yere varamazsınız. Türkiye anlaşmalarla garantör bir devlettir. Diğer garantörler ne yapar ne yapmaz onu kendileri bilir ama biz garantör olarak hak ve sorumluluklarımızı yerine getirmekte bugüne kadar olduğu gibi kararlıyız” dedi.