Ana Sayfa Yurt 27 Temmuz 2021

ATAKUM BELEDİYESİ, YAPI RUHSATI ONAYLARINI DİJİTAL SİSTEME AKTARDI

Atakum Belediyesi, “Yapı Ruhsat Onay Sistemi” ile zamandan ve kağıttan olmak üzere birçok alanda tasarruf sağlamak ve iş yükünü de azaltarak zamanı verimli biçimde kullanmak amacıyla yapı ruhsatı onaylarını dijital sisteme aktardı. 

Bina projelerini kontrol ettikten sonra yapı ruhsatı veren Yapı Kontrol Müdürlüğü, artık yeni ruhsat kontrol ve onay işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiriyor. Samsun’da ilk olan yeni dijital “Yapı Ruhsat Onay Sistemi” ile zamandan, kağıttan ve iş yükünden tasarruf sağlanırken aynı zamanda pandemi nedeniyle hem kalabalık oluşumunun önüne geçiliyor hem de uzaktan çalışma imkanı da yaratıyor.

Uygulanmaya başlanan sistemle birlikte yapı ruhsatı müracaatında bulunulan mimari projeler Atakum Belediyesi’nin resmi internet sitesi www.atakum.bel.tr üzerinden sisteme yükleniyor. Belediyenin teknik personeli projelerin kontrolünü bilgisayar üzerinden gerçekleştiriyor ve uygun olan projeleri onaylayarak ruhsat işlemlerini tamamlıyor.

Pandemi döneminde uygulamaya geçen “Yapı Ruhsat Onay Sistemi” sayesinde mühendis, mimar ve müteahhitler belediyeye gelmeden proje onaylarını gerçekleştirebiliyor. Atakum Belediyesi personeli ise uzaktan çalışma sistemiyle projelerin aksamadan onaylanmasını sağlayarak zaman tasarrufu ile daha fazla proje kontrolünü sağlıklı olarak gerçekleştirebiliyor.