Ana Sayfa Gündem 27 Temmuz 2021

ADALET 29 YIL SONRA TECELLİ ETTİ: MEHMET İVEN ARTIK RESMEN ŞEHİT

ORUÇ BİLEN

Nevşehir’de yaşayan Şefike ve Nuri İven, 29 yıl sonra gelen adaletle teselli buldu. İven Ailesi’nin vatani görevini yaparken yaşamını yitiren oğulları Mehmet İven, mahkeme kararıyla şehit ilan edildi. Baba Nuri İven, “29 yıl sonra oğlum şehit sayıldı. Hem üzüldüm hem de sevindim. Vatan sağ olsun” dedi.

Mehmet İven, 1991 yılında vatani görevini yerine getirmek için önce Ankara Etimesgut’taki acemi birliğine, ardından da Kars’ın Damal ilçesinde usta birliğine katıldı. Ancak 15 aylık asker iken rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Devlet, menenjit hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiği gerekçesiyle Mehmet İven’i şehit olarak kabul etmedi.

İven Ailesi, oğullarının şehit sayılması için çalmadıkları kapı bırakmadı. Milli Savunma Bakanlığına, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurular yaptılar ama hep “ret” yanıtı aldılar. Nevşehir’de hukuk mücadelesi vermek istediler ama zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle davaları kabul edilmedi. İki yıl önce Ankara Barosu avukatlarından Serpil Öztürk ile yeniden hukuk mücadelesi başlatan aile, bu kez istediği soncu aldı. Mehmet İven, mahkeme kararıyla şehit sayıldı.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, İl Jandarma Komutanı Hüsamettin Erol ve İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hüseyin Şener’le birlikte şehit ailesini ziyaret etti. Vali Sezer, şehidin annesi Şefika İven’i yanına alarak, aileyle bir süre sohbet etti ve gereken desteklerin sağlanacağını belirtti. Vali Sezer, aileye şehitlik maaşı bağlandığını, şehidin iki kardeşinin işe alınacağını söyledi.

Vali Sezer, daha sonra İven Ailesi’yle birlikte şehidin Türk Bayrağı dikilen mezarını ziyaret etti.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Vali İnci Sezer Becel (Sarı çeketli)
* Kabir Ziyareti ve Dua Okunması
* Mezara Karanfil Bırakılması