Ana Sayfa Yurt 26 Temmuz 2021

KAYSERİLİ GÖNÜLLÜLER, SEL BÖLGESİNDE VATANDAŞLARI KURTARDI; KAYIPLARI ARADI

DAVUT GÜLEÇ

Kayseri merkezli Türkuaz Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği’nin gönüllülerden oluşan 10 kişilik arama kurtarma ekibi, Rize ve Artvin’deki selzedelerin yardımına koştu. Ekip, sel felaketi sonrası mahsur kalan vatandaşların tahliyesinde ve kayıp vatandaşların aranmasında görev aldı. Dernek Başkanı Mehmet Eskitaş ve Deniz Temel yönetimindeki ekip, bugün Kayseri’ye dönüşe geçti.

Türkuaz Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği Sualtı ve Akarsu Arama Kurtarma Timi olarak Rize’nin Güneysu, Artvin’in Arhavi ve Borçka ilçelerinde yedi gün görev yaptıklarını belirten Eskitaş, çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Güneysu ilçesi sel felaketi bölgesinde arama kurtarma faaliyetlerine, Türkuaz Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği Sualtı ve Akarsu Arama Kurtarma Timi olarak katıldık. Ekibimiz, Rize’de geçtiğimiz hafta meydana gelen sel felaketi sonrası sele kapıldığı ve hâlâ suda olduğu düşünülen Halil Arıcı’yı arama çalışmalarına katıldı. Kazazedenin sele kapıldığı mevki olan Alakoz Deresi’nde, Potomya Çayı boyunca arama çalışmalarında bulunduk. Çalışmalarımızda kazazedeye ait herhangi bir ize rastlanmadı. Arama çalışmaları, havanın kararmasından sonra bir gün sonra devam etti.

AFAD’A DESTEK OLDULAR

Ekibimiz, Güneysu’dan sonra Arhavi de yaşanan sel ve dere taşkınında mahsur kalanları kurtaran AFAD’a destek için bölgeye hareket etti. Arhavi’de taşan derelerin yolları kapatması üzerine evlerinde mahsur kalan vatandaşlara müdahale etti; birçok vatandaşı ailesine kavuşturdu. Daha sonra Murgul Çayı’nın taşması sonucu kaybolan kazazedeyi arama kurtarma çalışmaları için Borçka ilçesine gitti. Burada kaybolan Serdar Yiğit’i arama çalışmalarına katıldı. Murgul Çayı ve Borçka Baraj gölünde 1.950 metrekarelik alanı hem sondalama yöntemiyle hem de iki ayrı rafting botuyla taradı ama kazazedeye rastlayamadı.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Vatandaşların Botlarla Tahliyesi
* Selde Sürüklenen Araçlar