Ana Sayfa Gündem 26 Temmuz 2021

ERDOĞAN, ALBAYRAK, ELVAN, DEMİRÖREN VE ZİRAAT BANKASI YÖNETİCİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Demirören Holding’in 10 milyon dolara aldığı golf sahasını 320 milyon dolara Ziraat Bankası’na sattığı iddiası karşısında; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Yıldırım Demirören ve Ziraat Bankası yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Halkın Kurtuluş Partisi(HKP), Demirören Holding’in 10 milyon dolara aldığı golf sahasını 320 milyon dolara Ziraat Bankası’na sattığı iddiasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Parti avukatlarının hazırladığı suç duyurusu dilekçesinde; satıştan sorumlu olduğu ileri sürülen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Yıldırım Demirören, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, eski Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 2018-2021 yılları arasında görev yapan Ziraat Bankası genel müdür yardımcıları ve yönetim kurulu üyelerinin “nitelikli dolandırıcılık”, “irtikâp”, “görevi kötüye kullanma” ve “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçlarını işledikleri iddia edildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, bankanın çiftçilere kolaylık sağlamak için kurulduğu ancak bugünlerde bu görevini yerine getirmediği belirtilerek, “Ziraat Bankası’nın adı bugünlerde yolsuzluklarla; çiftçiye, köylüye değil, bir para babasına sağlanan kolaylıklarla anılmaktadır” denildi. Dilekçede, iddialar şu gerekçelere dayandırıldı:

“SAVCILARIN ANINDA HAREKETE GEÇMESİ GEREKİR”

“Cumhuriyet savcılarının resen soruşturma başlatmaları gerekirken, suç duyurumuz tarihine kadar böyle bir soruşturma başlatılmamıştır. Kamunun böylesine bir yüksek miktarda parasının, bir sanayiciye, bir medya patronuna, bir para babasına aktarıldığı iddiaları, resen soruşturma gerektirir. Kamuoyunda ‘vurgun’ olarak nitelendirilen böylesine büyük çaplı bir paranın söz konusu olması, işin gerçeğini araştırmakla görevli kılınan, kendilerine mesleki olarak bu vasıf yüklenen cumhuriyet savcılarının anında harekete geçmesini gerektirir.”

Dilekçede, yer alan isimler hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi.

“HALKIMIZIN DEĞERLERİ DEMİRÖREN’E PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

HKP MYK üyesi Adnan Okur, suç duyurusunu değerlendirdi. Okur şunları söyledi:  

“AKP’gillerin vurgunları, soygunları, kamu malını yağmalamaları dur durak bilmiyor. Her gün yeni bir vurgunla, yeni bir soygunla karşı karşıya kalıyoruz. Ve bu vurgunlar, soygunlar, bu yağmalamalar buz dağının sadece görünen yüzü. Sadece saklayamadıkları, deşifre olanlar. İşte son büyük soygunun adresi Ziraat Bankası. Bir kamu kurumu, bir kamu bankası yağmalanıyor. Bir kez daha halkımızın değerleri yandaş para babası Demirören’e peşkeş çekiliyor. Ziraat Bankası çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulmuştur. Ziraat Bankası bu amaçla tahvil çıkartabilecek, tarım işletmelerine ortak olabilecek; tohumluk, hayvan, tarım aletleri ve benzeri malzemeleri temin edip peşin ya da kredili olarak çiftçilere verebilecek, gereğinde satın aldığı toprakları çiftçilere dağıtabilecektir.

“DEMİRÖREN ÖDÜLLENDİRİLİYOR”

Ziraat Bankası, Demirörenler parasına para katsın diye kurulmadı. Bankada toplanan halkın paraları yandaşlara dağıtılsın diye kurulmadı. Yıldırım Demirören’e verilen, daha doğrusu hibe edilen 750 milyon dolarlık kredi yetmedi, faizlerini bile ödemedi diye ödüllendiriliyor. Değeri 10 milyon dolar olan arazi kendisinden 320 milyon dolara alınıyor, tekrardan kendisine işlet diye veriliyor.

“VURGUNLARINIZIN, SOYGUNLARINIZIN HESABINI VERECEKSİNİZ”

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu soygunu da yargıya taşıdık. Umuyoruz ki bu açık, aleni vurgun için savcılar soruşturma başlatır. Umuyoruz ki bir yürekli, onurlu, emri vicdanından alan bir savcı çıkar, soruşturma başlatır. Ey AKP’giller ve yandaşları; bu devran böyle sürer diye düşünmeyin. Bugün için umduğumuz, kuracağımız halkın iktidarında gerçek olacak. İşte o gün geldiğinde işlediğiniz bütün suçlar için hesaba çekileceksiniz, emri sadece vicdanlarından ve hukuktan alan savcılarımız, hâkimlerimiz tarafından. Tabii ki bu vurgunlarınızın da, soygunlarınızın da, kamu malı yağmalamalarınızın da hesabını vereceksiniz.”