Ana Sayfa Gündem 26 Temmuz 2021

BELTUR, TARİHİ KÖŞKLERDEKİ KAFE VE RESTORANLARIN MENÜLERİNİ YENİLEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) gastronomi ve turizm iştiraki BELTUR, bünyesindeki tarihi köşklerde bulunan kafe ve restoranların menülerini yeniledi. Yenilenen menüye Osmanlı mutfağından seçme yemekler eklendi.

İBB’den yapılan açılamada, BELTUR, tarihi köşklerdeki kafe ve restoranlarındaki güncellediği menülerine Osmanlı mutfağından seçkin ürünler ekledi. Zenginleştirilen menüde koru kebabı, dağ kekikli mantar kavurma, vişneli hünkar yahnisi, köşk kebabı, piliç limoni gibi ürünlerin yanı sıra, soğuk meze tabağı, bahar böreği, glutensiz makarna gibi ürünler dâhil edildi. Osmanlı mutfağının nadide ürünlerin eklendiği menüler böylece tarihi mekânlarla uyumlu hale getirilmiş oldu.

BELTUR’un Emirgan Korusu Sarı Köşk, Yıldız Parkı Malta Köşkü, Üsküdar Küçük Çamlıca, Paşalimanı, Gülhane Kandil gibi lokasyonlarda yer alan kafe ve restoranlarında, söz konusu mekânlar gibi tarihi ve Osmanlı’yı hatırlatan ürünler de servise sunulacak.

“MİSAFİRLERİMİZ TARİHİ DOKUYU DAHA İYİ HİSSEDECEK”

Yenilenen menülerle ilgili açıklama yapan BELTUR Genel Müdürü Cenk Akın, İstanbul’un engin bir tarihi birikiminin olduğunu söyledi. Akın, “BELTUR olarak bizim bünyemizde, bu tarihe tanıklık eden köşklerde hizmet veren mekânlar mevcut. Tarihin derinliklerinden gelen birçok olaya tanıklık etmiş bu mekânlarımızda, tarihi lezzetlerimizi yeniden hatırlatarak canlandırmak istedik. Bu nedenle köşklerdeki kafe ve restoranlarımıza, Osmanlı mutfağından, adeta birer sanat eseri sayılabilecek ürünler ekledik. Bu ürünlerle misafirlerimiz, mekânlardaki tarihi dokuyu daha iyi hissedecek ve İstanbul’da yaşadığının farkında daha iyi varacak” dedi.

BOĞAZ VE İSTANBUL MANZARALARI

Özellikle Osmanlı zamanında aktif olarak kullanılan Malta Köşkü, Sarı Köşk ve Çadır Köşkü gibi mekânların tarihi dokusuna uygun bir gastronomi deneyimi geliştirmeyi hedefleyen BELTUR, söz konusu mekânlarda düğün, nişan ve toplantı gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. BELTUR’un tarihi yapılardaki kafe ve restoranlarında ayrıca, orman, doğa, Boğaz ve İstanbul manzaraları da ayırt edici özellik olarak göze çarpıyor.