Ana Sayfa Gündem 25 Temmuz 2021

TESK BAŞKANI PALANDÖKEN, ESNAF İÇİN CAN SUYU KREDİSİ İSTEDİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarlara; borçlarını ödeyerek, ekonomiye yeniden katılımlarının sağlanması için sıfır faizli, uzun vadeli can suyu kredisi verilmesini talep etti.

Yeni normalleşme sürecinde çarkların dönebilmesi için ekonominin barometresi olan esnaf ve sanatkarlara, sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisinin şart olduğu belirten Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir buçuk yılı aşkın süren pandemide tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarımız ailesi ve yanında çalışanları ile birlikte ayakta kalma mücadelesi verdi. Kısıtlamalar nedeniyle kahvehane, kıraathane, çay ocağı, kantinci, kırtasiyeci gibi çok sayıda esnafımız büyük sıkıntı yaşadı. Şimdi bu sıkıntılı sektörlerdeki esnafımız yapılandırmaya rağmen birikmiş borçlarını, SSK ve Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor. Esnafımızın birikmiş borçlarını kapatıp yeni normalleşme süreciyle birlikte ayağa kalkabilmesi için can suyu kredisi olmazsa olmaz.”

“ESNAF VE SANATKARIN ÜZERİNDEN PANDEMİ GEÇTİ”

Son olarak, 2008 yılında esnaf ve sanatkarlar için can suyu kredisi verildiğini hatırlatan Palandöken, ekonominin yeniden canlanması için hükümet tarafından destek kredisi verilmesinin şart olduğunu belirtti. Esnafın yeniden ekonomiye kazandırılması gerektiğinin vurgulayan Palandöken’in açıklaması şöyle:

“2008 yılında esnafımıza 3 ay geri ödemesiz can suyu kredi desteği verilmişti. Aradan geçen 13 yılda esnafımız için bir daha can suyu kredisi gündeme gelmedi. Ancak şimdi esnafın üzerinden pandemi geçti. Bu pandeminin yaralarının sarılması, biriken borçların ödenmesi, esnafın yeniden ayağa kalkarak atak yapabilmesi için sıfır faizli, en az 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli kredi imkanı tanınmalı.  Özellikle faaliyetleri tamamen durdurulan esnafımızın sıfır faizli krediden yararlanmasının önü açılmalı. Esnafa sağlanan her türlü desteğin ekonominin çarklarını döndürdüğü ve piyasaya olumlu yansıdığı unutulmamalı. Ekonominin barometresi olan esnafımızın yok olması ekonominin de yok olması demektir. Esnaf yok olursa işsizlik tırmanır ve sosyal yapı bozulur. Bu yüzden esnaf ve sanatkârlarımız mutlaka desteklenmeli ve ekonomiye yeniden kazandırılmalı.”