Ana Sayfa Gündem 25 Temmuz 2021

TABİAT VARLIKLARI KORUMA GENEL MÜDÜRÜ KARACA’DAN “SALDA GÖLÜ’NDE BALÇIK” AÇIKLAMASI: “BİR DEĞİŞİKLİK YOK, TEDBİRLER ESKİSİNDEN ÇOK DAHA İYİ”

TAMER ARDA ERŞİN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Karaca, Salda Gölü Koruma Derneği’nin gölün bazı yerlerinde suyun 50 metre çekildiği, suya girenler nedeniyle kenarda balçık oluştuğu yönündeki açıklaması hakkında; “Toprak ve kil yapısından dolayı balçıklaşmış olan nokta. Bir değişiklik yok” bilgisini verdi. Karaca, “Eskisinden çok daha iyi koruma tedbirleri açısından. Ziyaretçilerin şikayeti de koruma tedbirlerinin fazla olduğu yönünde” dedi.

“Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan UNESCO’nun doğal miras listesine alınması için çalışmaların başlatıldığı; Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, Kurban Bayram’ındaki ziyaretçiler nedeniyle bir kez daha gündeme geldi.

Gölde semaver yakan yurttaşların görüntülerinin paylaşılmasının ardından Burdur Valisi Ali Arslantaş, nargile içen 4 kişiye idari para cezası uygulandığı açıklamıştı.

Salda Gölü Koruma Derneği bugün sosyal medya hesabından, gölün son durumuna ilişkin fotoğraflar paylaştı. Derneğin paylaşımı şöyle:

“Salda Gölü can derdinde, yetkililer para derdinde. Salda Gölü’nde bazı yerlerde su 50 metre çekildi. Suya girenler nedeniyle kenardaki hidromanyezit stromatolitlerin oluşumu bozularak balçık oluşmakta.”

“BİR DEĞİŞİKLİK YOK”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Karaca, derneğin açıklaması ve gölün son durumu ile ilgili ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

“Toprak ve kil yapısından dolayı balçıklaşmış olan nokta. Bir değişiklik yok…Nehirlerin ve sazlıkların göl ile buluştuğu noktalarda bu tip çamurlaşmalar ve balçıklar oluşuyor” dedi.

“ESKİSİNDEN ÇOK DAHA İYİ KORUMA”

Karaca, gölün çevresinde korumanın eskiye oranla daha iyi olduğunu söyleyerek; “Semaver vs getirenler oluyor fakat görevliler uyarıyor ve cezai işlemler yapılıyor. Eskisinden çok daha iyi koruma tedbirleri açısından. 3 sene önce göle araç ile giriliyordu biliyorsunuz. İnsanların görüldüğü yerde araçlar da vardı” dedi.

“ZİYARETÇİLERİN ŞİKAYETİ DE KORUMA TEDBİRLERİNİN FAZLA OLDUĞU YÖNÜNDE”

Karaca, Salda Gölü Koruma Derneği’nin resmî olarak değil ama sosyal medyadan “göle girişin tamamen yasaklanması talebinde bulunduğunu” aktararak, şunları belirtti:

“Resmi bir talep şeklinde değil kamuoyunda tweetler atarak ara sıra bunu dile getiriyorlar. Ancak ziyaretçilerin şikayeti de koruma tedbirlerinin fazla olduğu yönünde. Şu anda üniversitelerle yürütülen biyo-çeşitlilik çalışması tamamlanınca kullanım kararları daha net ortaya çıkacak.”