Ana Sayfa Yurt 24 Temmuz 2021

İKİZKÖYLÜLERE BİR DESTEK DE HKP’DEN

MELİS ANTER

Muğla’nın Milas ilçesinde, kömür çıkarmak için kesilmek istenen Akbelen Ormanları için direnen İkizköylülere, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) de destek verdi.

İkizköylülülerin, termik santralin ihtiyacı olan kömürü çıkarmak amacıyla kesilmesine izin verilen Akbelen Ormanlarını korumak için başlattığı direnişe verilen destek her geçen gün artıyor. Ormanlık alanda kamp kuran köylüleri, HKP yönetici ve üyeleri de ziyaret etti. HKP’liler; Mustafa Kemal Atatürk’ün portesinin ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün yazılı olduğu bayrak ve “Sermaye Gölgesini Satamadığı Ağacı Keser”, “Kahrolsun Doğa Düşmanı Parababaları Düzeni”, “İnsan Doğadan Uzaklaştıkça Kalbi Katılaşır” yazılı dövizler açtı.

“TAHRİBATLARIN BİR YENİSİ BURADA YAŞANIYOR”

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak, şunları söyledi:

“Bugün bu cırcır böcek sesleri altında, bu çam ağaçlarının gölgesi altında emekçi halkımız, Milas İkizköylülerimiz çok saygın bir mücadele yürütüyorlar. Bu mücadele aslında bu ülkede yeni de başlamıyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gelmiş, geçmiş en vurguncu, en talancı, en doğa düşmanı, en çevre düşmanı, en yeşil düşmanı AKP’giller iktidarının bugüne kadar yapmış olduğu tahribatların bir yenisi burada yaşandığı için bu mücadele gündeme geliyor.

“MÜCADELE İKİZKÖY’DE DEVAM EDİYOR”

Geçtiğimiz yıllarda Çanakkale Kazdağları’nda da bu güzelim ormanlarımızı Kanadalı para babalarına peşkeş çektiler. Orayı perişan ettiler. Dünyanın en güçlü, en yoğun oksijen merkezi olan Kazdağlarını yıktılar. Ağaçları kestiler, endemik bitkilere zarar verdiler, hayvanlara zarar verdiler. Oradaki ceylanların barınacak yeri kalmadı. Ama aradan aylar geçti Kanadalı o alçak şirket istediği kârı elde edemeyeceğini gördükten sonra kaçıp gitti. Orada da saygın bir mücadele vardı. O mücadele İkizdere’de sürdü, şimdi de İkizköy’de devam ediyor.

“BU MÜCADELEYE KAYITSIZ KALAMAYIZ”

Analarımız, ninemiz, Necla Bacımız, Hocamızın örgütlü birlikteliği, köylülüğün doğasından kaynaklanan imece yöntemi ve kolektif bir mücadelesiyle bu talana karşı direniyor halkımız. Halkın Kurtuluş Partisi olarak biz de bu direnişe, bu saygın mücadeleye kayıtsız kalamayız, kalmadık. Kazdağları’nda da günlerce nöbet tuttuk. Sadece orman talanıyla da yetinmeyen AKP’giller’in Eğirdir Gölü’nde yapmış olduğu tahribata, Salda Gölü’nde yaptıkları vurguna ve tahribata karşı da mücadele yürüttük. Davalar açtık.

“HAKSIZLIKLARIN ÜSTÜNE ÜSTÜNE GİTMEK ZORUNDAYIZ”

Biraz önce arkadaşlarımızdan edindiğimiz bilgiye göre, hukuki anlamda ciddi kazanımlar elde edilmiş. Kendilerini kutluyoruz. Sadece fiili mücadele yetmez. Ortadaki haksızlıkların, kanunsuzlukların üstüne üstüne gitmek zorundayız. Bunu yaparsak kazanımlar elde ederiz. Gelecek kuşaklara bir doğru miras bırakmış olabiliriz. Halkın Kurtuluş Partisi olarak, bu ülkenin en çevreci, en doğasever, en hayvansever partisi olarak Türkiye’nin her tarafındaki bu mücadelelerin yanında olmaya devam edecektir.”