Ana Sayfa Gündem 24 Temmuz 2021

ERDOĞAN’DAN LOZAN MESAJI: “2023’E DAHA GÜÇLÜ, DAHA BAĞIMSIZ BİR ÜLKE OLARAK GİRMEKTE KARARLIYIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 98. yıl dönümünde, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023’e ekonomik, askeri, siyasi ve diplomatik bakımdan daha güçlü, daha bağımsız bir ülke olarak girmekte kararlıyız” mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı. Erdoğan, mesajında; “Suriye’den Libya’ya, Doğu Akdeniz’den terörle mücadeleye kadar farklı sahalarda elde ettiğimiz kritik başarılar, ülkemizin hak ve menfaatlerini koruma konusundaki irademizin en net göstergesidir” dedi. Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“İSTİKLAL MÜCADELESİ, LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI İLE ULUSLARARASI ALANDA DA TASDİK EDİLMİŞTİR”

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgelerinden olan Lozan Barış Antlaşması’nın 98’inci yıl dönümüdür. Kahraman milletimizin her türlü imkânsızlığa, ihanete ve zorluğa rağmen zaferle taçlandırdığı istiklal mücadelesi, Lozan Barış Antlaşması ile uluslararası alanda da tasdik edilmiştir.

“2023’E DAHA GÜÇLÜ, DAHA BAĞIMSIZ, DAHA MÜREFFEH BİR ÜLKE OLARAK GİRMEKTE KARARLIYIZ”

Türkiye, tarihinden aldığı cesaret ve ilhamla aydınlık geleceğini inşa etme yolunda 98 yıldır büyük bir istikrarla ilerlemektedir. Ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, milletimizin huzur, barış ve esenliğine yönelik hain emelleri boşa çıkarmaya devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023’e ekonomik, askeri, siyasi ve diplomatik bakımdan daha güçlü, daha bağımsız, daha müreffeh bir ülke olarak girmekte kararlıyız.

“TÜRKİYE, BELLİ ÇEVRELERİN TEHDİTLERİNE BOYUN EĞMEYECEKTİR”

Suriye’den Libya’ya, Doğu Akdeniz’den terörle mücadeleye kadar farklı sahalarda elde ettiğimiz kritik başarılar, ülkemizin hak ve menfaatlerini koruma konusundaki irademizin en net göstergesidir. Türkiye, bu mücadele alanlarının hiçbirinde belli çevrelerin tehdit, yıldırma ve şantaj diline boyun eğmeyecek, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını savunmayı sürdürecektir. Bu düşüncelerle Lozan Barış Antlaşması’nın 98’inci yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını tazimle anıyor; aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, tüm gazilerimize sağlık ve afiyet temenni ediyorum.”