Ana Sayfa Dünya, Sağlık, Yaşam 23 Temmuz 2021

71 YAŞINDAKİ KADININ AZMİ

‘Ağırlık kaldırmaya başlayana kadar hastaydım, yorgundum ve kendimi kaybetmiştim.’

The Guardian’dan Paula Cocozza’nın röpörtajı,

Macdonald, ağırlık kaldırmaya başlamadan önce büyüyen sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldı ve sekizinci on yılınızda neler mümkün olduğuna dair önyargıları yıktı.

Her zaman bir vücut geliştirmeci gibi görünmedim. 71 yaşında, 90 kg  ağırlığındaydı. Tansiyon ve böbrek sorunları günden güne artıyordu. Ayrıca kolesterol ve reflüsü için ilaç kullanıyordu. Doktoru dozu iki katına çıkarmak istedi.

Kızı Michelle, Macdonald’ın ikilemini açıkça dile getirdi. Macdonald’a “Sonun annen yaptığı gibi olacak! İnsanlar sana bakmak zorunda kalacak. Bunu ister misin?” dedi.

‘I’m building me.’

 Tabii ki istemem” diyor. “Hasta ve yorgun olmaktan bıkmış ve yorulmuşdum.

 Michelle’in saygısını kazanmak istiyorum. Yani, o beni seviyor, ama sen bir insanı sevmeden bile sevebilirsin.”

Kanada’nın Ontario kentindeki evinden ayrılarak Michelle ve kocasına, her ikisi de fitness koçluğuna katıldı. Macdonald protein sallamayı öğrendi. Spor salonunu ziyaret etti. Michelle’in egzersiz programını takip etti, makineleri kullandı, daha sonra hafif ağırlıklar  1kg  daha ağır olanlara kadar çalıştı. Halter kaldırıp kafasının arkasına indiriyor. Bunu şimdi 11kg ile yapabilir.

Vay canına! Sırtın!” dedi spor salonundaki insanlar.  Fotoğraf çektiler. “Ben gidiyorum: ‘Wooh! Oldukça iyi görünüyor! Burada biraz kas var.” Dokuz ay içinde tüm ilaçları kesti.

Michigan Üniversitesi’nde fiziksel tıp ve rehabilitasyon doçenti olan Mark Peterson, “65 yaşın üzerindeki insanların kasın hipertrofisini [büyümesini] üretemeyeceği konusunda yanlış bir algı var,”diyor. Kas, uyaranla uyum sağlayabilen bir dokudur. Önce bir doktora danışmak ve yavaşça başlamaktır.

Macdonald spor üstlerinde veya plaj kıyafetlerinde dalga atlama fotoğraflarını yayınlar. 1.4m takipçisi var.

Yetişkin yaşamının çoğunu değişken ağırlıklı ilaçlı bir vücutta yaşadım. Peki neden 71 yaşında değişiklik yapabildi?  Belki dibe vurmuş olabilirim.

“Ailemle meşgulken kendimi unutuyordum. Keşke şimdi bildiklerimi bilseydim. Hayatımın çoğunda daha sağlıklı bir ben olurdum … Gerçekten kendinle savaşıyorsun, çünkü sürekli bu yo-yo durumundasın.”

“Olduğum şeye geri dönmek istemiyorum” dediğinde gözyaşlarını tutuyormuş gibi geliyor. “%90 güvende”. “Vücudum olmak istediği yerde.”

Tabii ki, yeni bir fiziksel forma uydurmak için duygusal bir uyum vardır. O daha dışa dönük, daha mutlu, daha az kızgın. “Hala kendimle yüzleşmem gerekiyor, bu kadar değiştim. İnsanlar diyor ki: “Kendini sevmeyi öğrenmelisin!”. İlk başladığınızda şöyle dersin: “Sevilecek ne var ki?”. Ben de öyle hissettim. Ama şimdi aynaya bakıp kafamı çeviremiyorum.

Gençliğimde, lisedeyken, o zaman kiloyla mücadele etmeye başladım. Gerçekten yanlız ve şişman olduğumu düşünüyordum, ama yine de beni yere yatıran bazı arkadaşlarımdan daha küçük kıyafetler giydiğimi biliyordum.” diyor.

Genç benliğini ele geçirmek için gerekenleri bulmadan önce neden onlarca yıl geçti? “Uyanmak o kadar yıl sürdü”, diyor. “Elli beş yıl!” Ama belki de bu değişikliklere geç gelmesinin bir dengesi vardır.

Bir kadın olarak, huzursuz bir vücut imajına sahip olduğunu söylüyor çünkü gelişimim çok erkendi. Çocukluğumu kaybetmeme içerledim. 10 yaşında artık çocuk olmak istemiyorsun.”

Olgun bir kadın olarak, kendi gençleşmesine güç veriyor. “İnsanların, özellikle de kadınların, 40 yaşında bitirmediğinmizi, kesinlikle 50 veya 60 veya 70 yaşında bitmediğini bilmeleri gerekiyor. Artık olmadığı güne kadar devam edebilirsiniz.” diyor. “Ve bunu pizzazz ile yapabilmelisin.”

Kaynak:The Guardian