Ana Sayfa Gündem 22 Temmuz 2021

ŞEVKET SABANCI HAYATINI KAYBETTİ

Bir süredir tedavi gören Sabancı Holding’in önemli isimlerinden ve Esas Holding’in kurucusu Şevket Sabancı 85 yaşında hayata veda etti.

Sabancı Holding’in ikinci kuşak temsilcisi ve Esas Holding’in kurucusu Şevket Sabancı, 85 yaşında yaşamını yitirdi.  Sabancı’nın ölüm nedenine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

ŞEVKET SABANCI KİMDİR?

Hacı Ömer ve Sadıka Sabancı çiftinin dördüncü çocuğu olan 1936 Kayseri doğumlu olan iş insanı Şevket Sabancı yüksek tahsilini İngiltere’de Manchester University’de tekstil mühendisi olarak tamamladı.  Sabancı, 2004 yılına kadar Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmüştü. Tekstil şirketlerinde çeşitli üst düzey görevler aldıktan sonra, 1980 yılından itibaren Sabancı Topluluğu’nu yurt dışında temsil etti. Sabancı Vakfı ve Sabancı Holding kurucuları arasında yer alan Şevket Sabancı, 2000 yılında Esas Holding’i kurdu. Şevket Sabancı, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 1 Ocak 2020’de oğlu Ali Sabancı’ya devretmişti. Şevket Sabancı, 650 milyon dolarlık servetiyle 2020 yılında Forbes Dergisi’nin en zenginler listesinde 49’uncu sırada yer almıştı.