Ana Sayfa Yurt 21 Temmuz 2021

MURATPAŞALILAR, “SAĞLIKLI MURATPAŞA HAREKETİ”YLE FORM TUTUYORLAR

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın öncülüğünde başlayan Sağlıklı Muratpaşa Hareketi’nde diyetisyenler, bir yıl içinde 2 bin 200 kişiyle yüz yüze görüştü. Mahallelilerin beslenme alışkanlıklarını dinledi ve 500’ü için özel beslenme programı oluşturdu. 

Türkiye’nin en geniş katılımlı sağlıklı yaşam projesi Sağlıklı Muratpaşa Hareketi’nde diyetisyenler ve spor eğitmenleri, mahalle mahalle çalışmalarına devam ediyor.  

KİLO VERMEYE BAŞLADILAR

Gecen yıl Ağustos ayıyla birlikte belediyenin komşu ve yaşlı evleri ile kurs merkezlerinde düzenlediği programlarla sağlıklı beslenmeyi anlatmaya başlayan diyetisyenler, bir yıla yakın zamanda 2 bin 200 kişiyle yüz yüze görüştü. Görüşmelerde kişilerin beslenme alışkanlıklarını dinlenildi, doğru bilinen yanlışlar, uzak durulması gereken yiyecekler anlatıldı. Bu görüşmeler sonucunda 500 kişi, kendilerine özel hazırlanan beslenme programıyla kilo vermeye başladı.

SPOR VE SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı Muratpaşa Hareketi, covid-19 nedeniyle uygulanan kısıtlamalarda uzun süre evde kalmaya bağlı oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmeyi, tansiyon, şeker, kanser, obezite gibi hastalıklarla mücadeleyi amaçlarken projede, spor eğitmenleri de görev alıyor. Sağlıklı beslenmeyle sporu bir araya getiren programla kişilerin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de hedefleniyor. Spor eğitmenleri, 21 noktada rutin egzersiz programları uyguluyor.