Ana Sayfa Yurt 21 Temmuz 2021

BUCA’DA SALEP ZAMANI!

İzmir’in Buca İlçesi’nde belediyenin öncülüğünde salep üretimine başlandı. Buca Belediyesi’nin kooperatiflerden temin edip üreticiye dağıttığı yumruların ardından kırsal Doğancılar Mahallesi’nde yıllar sonra ilk salep hasadı yapıldı. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, piyasada kilosu 250 ile 750 TL arasında fiyatlarla alıcı bulan salep ile hem üreticinin kazanacağını hem de gençleri tarıma yönlendirerek işsizliğe darbe vuracaklarını söyledi.

Buca Belediyesi’nin Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi kapsamındaki envanter çalışmaları ilk meyvelerini vermeye başladı. Bölgeye uygun olduğuna karar verilen ve kooperatiflerden temin edilip Buca üreticisine dağıtılan 20 bin salep yumrusunun ilk hasadı kırsal Doğancılar Mahallesi’nde yapıldı. Kurusunun kilosu 250 ile 750 TL arasında fiyatlarla satılan salep, 1’e 3 veren potansiyeliyle üreticinin gözdesi oldu. Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmanın kısa sürede köyler bölgesinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Ülke genelindeki kooperatiflerle yaptığı görüşme ve işbirliktelikleri ile Buca’da üretilen salepe alım garantisi de veren Buca Belediyesi, bölge halkının yanı sıra Bucalı gençleri de üretim zincirine dahil etmek, istihdama katkıda bulunmayı amaçlıyor.

“KENT İŞSİZLİĞİNE KARŞI TARIMSAL ÜRETİM”

Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma projesi hakkında bilgi veren, projenin mimarı Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, şunları söyledi:

“Bucamız şu an 600 bini aşan nüfusuyla Türkiye’nin en büyük ilçelerinden bir tanesi. Aynı zamanda genç nüfusumuz çok fazla. Biz de Buca Belediyesi olarak, gençlerimizin geleceği için istihdam konusunda çalışmalar yaptık. Kırsal bölgemizde cennet gibi 5 köyümüz var. Türkiye genelinde yaptığımız kooperatif görüşmeleri sonucunda Buca’da yeniden salep ekimi başlattık. Belediyemiz öncülüğünde üreticiye salep yumruları dağıtımı gerçekleştirerek katma değerli ürünlerin üretimini başlattık. Katma değerli ürünlerimiz sayesinde kent işsizliğini de engellemeyi hedefledik. Buradaki üreticilerimizin gelir elde etmesi elbette önceliğimiz ama kent işsizliği için de gençlerimizi tarıma yönlendirmeyi hedefliyoruz. Belki de Bucamızda daha önce var olan ama şu an yoğunluğunu yitirmiş ürünlerimizi ekip, gençlerimize yeni iş olanakları oluşturacağız, tarımımızı ilerleteceğiz. İşsizlik azalacak, istihdam artacak, ihracatımız artacak. Her konuda ülkemize katkı sunmuş olacak.”

“TARLALAR BETONA DEĞİL ÜRETİME AÇILSIN”

Belediye olarak üreticiye her alanda destek olmaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Kılıç, kırsalda arazisi olan hemşehrileri üretime katılmaya davet etti. Başkan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülkenin toprakları dünyanın en verimli toprakları. Bu topraklarda her şeyi ama her şeyi yetiştirebiliriz. Bu anlamda vatandaşlarımız da çok istekli ve hevesli. Burada sadece üretimle değil, pazarlama kısmıyla da bir çalışma yürüttük. Her aşamada belediyemiz üreticimize destek olacak. Bu aşamadan sonra Bucamıza özgü ürünlerle bu çalışmayı tüm kırsal bölgemizde devam ettireceğiz. Biz kararlıyız; sürdürülebilir tarımı yerelden başlayarak tüm ülkemize yayacağız. Ben buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum; burada toprağınız varsa gelin bu toprakları işleyin. Bu topraklar dünyanın en verimli toprakları. İlerleyen zamanlarda bir dönüm yerin bile çok önemi olacak. Tüm hemşehrilerimizi, ellerindeki tarlalarını betonlaşmaya değil, tarıma açmaya davet ediyorum.”