Ana Sayfa Gündem 21 Temmuz 2021

BAKANLIK’TAN “İZMİR’İN ÇERNOBİLİ” AÇIKLAMASI.. CHP’Lİ BAKAN: “SORUMLULUĞU ATIKLARIN SAHİBİNE ATIYORLAR”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’in Çernobili olarak bilinen Gaziemir Emrez Mahallesi’ndeki eski kurşun döküm fabrikası alanı için verdiği soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan gelen yanıtı aktardı. Yanıtta sorumluluğun atık sahiplerine yüklendiğini söyleyen Bakan, “Kentin göbeğinde ölüm saçılıyorsa bu sorumluluğu devlet üstlenmeli” dedi.

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’in Gaziemir ilçesine bağlı Emrez Mahallesi’nde normal değerin 7 bin 219 katı radyasyon ölçülen alanın durumunu TBMM gündemine taşımıştı. CHP’li Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan soru önergesine gelen yanıtı aktardı.

Bakan Kurum’un yanıtında, tehlikeli atıkların yönetiminin atık üreticisinin sorumluluğunda olduğuna dikkat çekildiğini belirten Murat Bakan şunları aktardı:

“Soru önergesine gelen yanıtta; sahada yapılacak temizlik çalışmaları için 2014 yılında ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verildiği, bu kararın mahkeme tarafından ‘ÇED Olumlu’ kararı gerektirdiği gerekçesiyle iptaline hükmedildiği, 2017 yılında ise atıkların bertarafı için ‘ÇED Olumlu’ kararı verildiği aktarıldı. Üreticinin sorumluluğunda olan ayrıştırma ve bertaraf işlemlerinin hala yapılmamış olması sebebiyle alınacak tedbirlere ilişkin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla çalışmalar yapıldığı belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı, 2007 yılında bu alanda kazı yapılarak tehlikeli atıkların belirlendiğini söyleyerek, gömülü atıklarla ilgili şirkete 2008 yılında 321 bin TL, 2013 yılında 5 milyon 79 bin 900 TL para cezası uygulandığını açıkladı. Ayrıca, “Diğer yıllarda da 14 bin 578 TL ve 24 bin 307 TL idari para cezası uygulanmıştır” ifadesini kullandı.”

“BU SORUMLULUĞU DEVLET ÜSTLENMELİ”

Yıllardır yetkilileri harekete geçmeye çağırdıklarını anımsatan Murat Bakan yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Yağmur sonrasında araziden dumanlar yükseliyor, toprak için için yanıyor. Çıkan duman halk sağlığı açısından çok büyük tehlike yaratıyor. Burası zehir ve ölüm saçıyor. Burada insanlar yaşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı’na 14 tane soru sorduk, sorularımıza yanıt alamadığımız gibi bugüne dek konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama yapmadılar. Kamuoyunun da bildiği bir süreci sıralamış Bakan Bey. Yanıtında 2008 ve 2013 ile hangi yıllar olduğunu bilemediğimiz ‘diğer yıllar’ dedikleri yıllarda para cezası uyguladıklarını söylemiş. Bu idari para cezalarını uygulamış ama tahsil etmiş mi onu da bilemiyoruz.

Sorumluluğu atıkların sahibine atıyor. Ancak şu çok önemli; üreticinin sorumluluğunda olan ayrıştırma ve bertaraf işlemlerinin hala yapılmamış olması sebebiyle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla çalışmalar yapıldığını ifade ettiler. Yönetmelik gereği bu atıkların sorumluluğu atıkların sahibinde olabilir ancak şu an ortada ne fabrika var ne de sahibi… Kentin göbeğinde, insanların yaşadığı bir alanda ölüm saçılıyorsa burada sorumluluğu devlet üstlenmeli. Bu bilinçle ve bu sorumlulukla hareket edilmesini bekliyoruz. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”