Ana Sayfa Gündem 21 Temmuz 2021

AKBELEN’DEKİ DOĞA NÖBETİNDE “UMUTLAR YEŞERİYOR”

Akbelen Ormanı’ndaki ağaçların kesilmesine karşı başlattıkları nöbeti Kurban Bayramı’nda da sürdüren İkizköylülere tatile giderken nöbetin yakınından geçen yurttaşlar da destek oluyor. İkizköy Çevre Komitesi’nden Deniz Gümüşel, “Böylece umudumuz daha da yeşeriyor, umudumuza yani tohumlar atıyorlar” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesinde 740 dönümlük Akbelen Ormanı’nda termik santral için kömür arama faaliyeti nedeniyle ağaç kesimine karşı çıkan İkizköylülerin başlattıkları nöbet sürüyor. Kurdukları çadırlarında Kurban Bayramı’nı geçiren köylülere destek de devam ediyor. Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu köylüler ile telefonla görüşerek, onlara destek olduğunu açıkladı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Metin Ergün, CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin ve Suat Özcan da köylüleri ziyaret etti.

İkizköy Çevre Komitesi’nden Esra Işık, 30 Temmuz’da alana ilişkin açılan davada bilirkişilerin geleceğini ve o zamana kadar nöbetlerini sürdüreceklerini söyleyerek, nöbetlerine Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ekoloji mücadelesi verenlerin destek olduğunu dile getirdi. Işık, nöbet tuttukları alanda her gün yeni bir etkinlik düzenleyicilerini aktararak, “Birbirinizden öğreneceğimiz çok şey var. Türkiye’nin dört bir yanından bu talana karşı mücadele eden dostlar bir araya gelmişken. Önümüzdeki günlerde bu karanlık günlere nasıl güzel başka bir dünyaya çeviririz, kafa kafaya vereceğimiz toplantılarla geçsin istiyoruz. Ağaçlarımızın gölgeleri ve serinliği eşliğinde” dedi.

Muğla Çevre Platformu Milas Meclis Eş Sözcüsü Fikret Çoban, doğanın önemine dikkat çekerek, “İnsanlar, arabalar, binalar çoğalıyor. Çoğalmalar tek şey doğa. Doğa çoğalmıyorsa korumaktan başka, onun varlık sebebi bizim varlık sebebimiz. Hepimiz doğanın üstünde yaşarız ama hiçbirimiz doğanın üstünde değiliz… Ormanın kesilmesi, doğayı yok eder kömürün bu kadar yayılması yanlış. İkizdereli köylülere yapılan doğa katliamı da yanlış. Yanlış yapan kisim sınırlı, yüzde 80-90’lık kesim doğru. Bizim yaptığımız iş doğru” diye konuştu.

“YOK EDENLERE ANLATMAK GEREK”

Çoban, yanlış yapan insanlara doğanın yok olması halinde onların da doğası olmayacağını anlatmak gerektiğini vurgulayarak, “Doğayı katleden insanlara da bunun yanlış olduğunu göstermek zorundayız. Aslında doğayı yok edenler bizimle birlikte kendilerini de yok ediyorlar” dedi.

“UMUDUMUZ YEŞERİYOR”

İkiz Çevre Komitesi’nden Deniz Gümüşel, nöbetlerine siyasetçilerin yanı sıra nöbet alanlarının yakınından geçen yurttaşların da destek olduğunu belirterek, “Böylece umudumuz daha da yeşeriyor, umudumuza yani tohumlar atıyorlar” diye kendilerine gelen desteğin önemini anlattı.