Ana Sayfa Gündem, Yurt 20 Temmuz 2021

TRAFİĞİ RAHATLATACAK FİKİRTEPE KAVŞAĞI BAYRAMDA AÇILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentin en kritik noktalarından biri olan Fikirtepe’deki ulaşım sorununu çözmek için 56 metre açıklığı olan köprülü kavşak inşa etti. Türkiye’nin en büyük açıklığa sahip kurplu ve trapez kesitli köprüsünü de içeren yatırım, bayramda sevdiklerini ziyarete giden yurttaşların yolunu açtı.

İBB, Fikirtepe’de yıllardır yakınmalara neden olan sorunu çözmek için bir ilke imza attı. 56 metre ile Türkiye’nin en büyük açıklığa sahip kurplu ve trapez kesitli köprüsünü inşa etti. İki bin 500 metre köprülü kavşağı ulaşım ağına entegre etmek için toplamda 9 bin metre bağlantı yolu ve alt geçit yaptı. Ayrıca proje kapsamında 15 bin metre atık su ve 13 bin metre yağmur suyu hattı da hizmete alındı. Geçmiş dönemde başlayan proje, zorlu pandemi koşullarına rağmen ara verilmeden sürdürüldü ve hızla yaşama geçirildi. Dev kavşak, bölgedeki yoğunluğu azaltmanın yanı sıra yatırımcının ilgisini de Fikirtepe’ye çekmeye başladığı belirtildi.

İBB’nin hizmete aldığı Fikirtepe Köprülü Kavşağı, kente bayram hediyesi oldu. Bayram öncesi hizmete giren Kadıköy’ün en sorunlu noktalarından birindeki kavşak, trafikte geçen süreyi azaltacak.

FİKİRTEPE’Yİ KRİTİK NOKTALARA BAĞLADI

Projenin yaşama geçmesi sayesinde Fikirtepeliler, İstanbul’un kritik noktalarına kolaylıkla bağlantı sağlayabilecek. Artık, Fikirtepe Mahallesi’nden, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Harem ve Göztepe’ye olan karayolu bağlantıları, mevcut ulaşım aksına en az trafik yükü getirecek şekilde hizmet veriyor. Böylece buradan Avrasya Tüneli’ne olan ulaşım da rahatlamış olacak.