Ana Sayfa Gündem, Yurt 20 Temmuz 2021

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER, BASMANE’DEKİ TARİHİ YAPILARI İNCELEDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kent Gözlemcisi ve Yazar Orhan Beşikçi rehberliğinde tarihi Basmane semtini gezdi. Basmane’deki tarihi yapıları inceleyen Soyer, “İzmir’in bu kadar muazzam bir hazineye sahip olmasına hayran olduk. Yapacak çok şey var, bunları gün ışığına çıkarmak, insanlıkla buluşturmak istiyoruz” dedi.

İzmir’in kültürel mirasını korumak ve kentin tarihi değerlerini yeniden görünür kılmak için çalışmalarını sürdüren Tunç Soyer, Orhan Beşikçi ile birlikte Basmane’de incelemelerde bulundu.

Soyer, Basmane’deki Kervan Köprüsü, Soyer Gaziler Çeşmesi, Selvilitepe Su Pompa İstasyonu, Roma Kemeri, Caferi Tayyar Sadık Uncu Hazretleri Türbesi, Merdivenli Medrese, İplikçi İsmail Dede Haziresi, Tarihi Basmane Hamamı, Oteller Sokağı, Uşakizade Konağı, Anafartalar Caddesi, eski Lale Sineması ve Alyans Mektebi ve ulusal mimarlık dönemi yapılarını inceledi. Soyer, bölgede yaşayanlarla da sohbet etti ve bölge halkının sorunlarını dinledi.

“YAPACAK ÇOK ŞEY VAR”

Basmane turunun ardından bir açıklama yapan Soyer, şunları söyledi:

“İzmir’in hafızası Orhan Beşikçi, gerçekten bu topraklarda çok ciddi bilgi biriktirmiş bir hocamız. Bize rehberlik yapıp bütün bu bölgeyi tek tek çeşmeleriyle, yapılarıyla dolaştırdı. Her seferinde olduğu gibi yine İzmir’in bu kadar muazzam bir hazineye sahip olmasına hayran olduk. Çok mutlu olduk. Bir yandan da içimiz içimizi yiyor. Yapacak çok şey var, bunları gün ışığına çıkarmak, insanlıkla buluşturmak istiyoruz. Orhan Beşikçi’nin rehberliğinde çalışmaya devam edeceğiz. Ne kurtarabilirsek, kurtarmaya devam edeceğiz.”