Ana Sayfa Gündem 20 Temmuz 2021

İSTANBUL’DAKİ SURUÇ ANMASINA POLİS BİBER GAZIYLA MÜDAHALE ETTİ: GÖZALTILAR VAR

İstanbul’da, 2015’te Suruç’ta 33 kişinin hayatını kaybettiği saldırının yıldönümünde düzenlenen etkinliğe polis biber gazıyla müdahale etti. Bazı basın çalışanları ile eylemciler darp edilirken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

IŞİD’in 20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısı sonucu ölen 33 genci anmak için İstanbul Kadıköy’de anma düzenledi. Suruç Aileleri İnisiyatifi ve çok sayıda siyasi parti ve gençlik örgütü Kadıköy’de bulunan Halitağa Caddesi’nde bir araya geldi. Grubun basın açıklaması yapacakları Süreyya Operası’na yürüme girişimine polis, suç unsuru içeren sloganları gerekçe göstererek müdahale edeceği uyarısında bulundu. Bunun üzerine Halitağa Caddesi’nde bir araya gelen grup oturma eylemi yaptı.

Bu sırada yapılan açıklamada, şunlar dile getirildi:

“Katliamın hemen ardından inisiyatif kurduk, ‘Arkasındakiler araştırılsın’ dedik. Alanda yeterli güvenlik önlemleri alınmamıştı. Katliamın hemen ardından yaralılarını hastaneye taşımak isteyenlere gaz bombası atıldı. Katliam sonrasında açılan davada ailelerin hiçbir talebi dikkate alınmadı. Biz öncelikle Suruç mahkemesinde dosyaya görüntülerin konmasını istemiştik. Dosyada hâlâ eksikler var. Biz olaydan hemen sonra, olay yerinin fotoğraflarını çeken şahsın bir kez olsun şüpheli olarak dinlenilmesini istedik, dinlenilmedi. Etkin bir soruşturma yürütülmedi. Tutuklu olan tek sanığa ceza verilerek üstü kapatılmaya çalışılıyor. Biz Suruç için adalet istiyoruz.”

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE EDİLDİ, GAZETECİ VE EYLEMCİLER DARP EDİLDİ

Polis, grubun Süreyya Operası’na yürümek için hareket etmesine izin vermedi. Ancak grubun ısrarı üzerine biber gazıyla müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınan bazı eylemcilerin yaralandıkları görüldü. Polis binalara giren eylemcilere burada da biber gazı sıktı.

Bu arada bazı basın mensupları da darp edildi. Elinden sakatlanan muhabir Fatoş Erdoğan’a ambulansta müdahale edildi.