Ana Sayfa Gündem 20 Temmuz 2021

CHP’Lİ GÜRER SORDU BAKAN PAKDEMİRLİ ORGANİK TARIM VE YEM ÜRETİMİ DESTEKLERİNİ AÇIKLADI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılı üretim sezonu organik tarım desteğinden 20 bin 400 çiftçinin; iyi tarım uygulamaları desteğinden ise 20 bin 921 çiftçinin yararlandığını açıkladı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Üretimi” ile ilgili istatistiki verilerin açıklanması için Tarım ve Orman Bakanlığı’na yazılı soru önergesi vermişti.

20 BİN 400 ÇİFTÇİYE ORGANİK TARIM DESTEĞİ 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli, 2020 yılında, 2019 yılı üretim sezonu organik tarım desteğinden 20 bin 400 çiftçinin; iyi tarım uygulamaları desteğinden ise 20 bin 921 çiftçinin yararlandığını açıkladı. 

14 BİN ÇİFTÇİ İYİ TARIM UYGULAMASI YAPIYOR 

2020 yılı üretim sezonu organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteklemelerine dair iş ve işlemlerin devam ettiğini belirten Bakan Pakdemirli, “2020 yılında iyi tarım uygulamaları yapan çiftçi sayısı 14 bin 051’dir. 2020 üretim yılı organik tarım yapan çiftçi sayısı 52 bin 590, organik yem bitkisi üretimi yapan çiftçi sayısı ise 7 bin 672’dir” açıklamasını yaptı.

“ÇİFTÇİ SAYISI SINIRLI SAYIDA KALMAKTADIR”

CHP’li Gürer, bu yanıt için şu yorumu yaptı:

“Türkiye’de ÇKS’ye kayıtlı iki milyon çiftçimiz var. İyi tarım ve organik tarım yapan çiftçi sayısı ise Bakan’ın yanıtında da görüldüğü üzere sınırlı sayıda kalmaktadır. İyi tarım ve organik tarım özendirilmeli ve daha çok alanda daha çok çiftçi ile iyi tarım ve organik tarım yapılmasının yolu açılmalıdır. Organik tarım sağlıklı beslenmenin yoludur. Mutlak surette organik tarıma daha çok destek ve teşvik sağlanmalıdır.”

Gürer, Türkiye’de 30 çeşidin üzerinde ithal GDO’lu yem geldiğini işaret ederek organik yem üretiminin de organik tarım yapan 7 bin 672 çiftçi sayısının da artırılmasının şart olduğunu vurguladı. Sağlıklı beslenme için Bakanlığın yapması gereken çalışmalarda geciktiğini, en azından gelecek için desteklemelerle sürecin iyi yönetilmesine ihtiyaç olduğunu belirtti.