Ana Sayfa Gündem 20 Temmuz 2021

CHP’DEN ATLETİZMDEKİ USULSÜZ KOTA İDDİALARINA: “TÜRKİYE’NİN İTİBARINI SARSAR”

Atletizm Federasyonu’nda istifayla sonuçlanan olimpiyat baraj yarışlarındaki usulsüz kota iddialarını eleştiren CHP Spor Kurulu Başkanı Kenan Nuhut,” Hak edilmemiş, hile karışan olimpiyat kotası bir ülkenin itibarını sarsar” dedi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Spor Kurulu Başkanı Kenan Nuhut, atletizm dünyasında istifayla sonuçlanan olimpiyat baraj yarışlarındaki usulsüz kota iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Nuhut, “Hak edilmemiş, hile karışan olimpiyat kotası bir ülkenin itibarını sarsar” dedi.

Nuhut’un açıklaması şöyle:

“Atletizmde Tokyo 2020 için kota sayısını yükseltmek amacıyla bayrak yarışlarında yapıldığı iddia edilen derecelerle oynama iddialarını kuşku ve üzüntü ile yakından takip etmekteyiz.

Türkiye Atletizm Federasyonu Merkez Hakem Kurulu üyesi Necati Çeteci’nin, ‘araştırmalarım sonucunda ulaştığım foto finiş resimlerindeki sonuç ile federasyon sitesindeki sonuçların farklı olduğunu gördüm’ diyerek istifasını vermesi olayın vahametini gözler önüne sermektedir.

Başta Gençlik Spor Bakanlığı, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Atletizm Federasyonu’ndaki etik ve vicdan sahibi kişileri göreve davet ediyoruz. Erzurum’daki yarışmalarla ilgili basında ve sosyal medyada çıkan haberleri delil ve suç duyurusu olarak kabul edip soruşturma açılması, gerekirse temiz sporu savunma adına söz konusu antrenör ve yetkililerin görevden el çektirilmesi gerekmektedir.”