Ana Sayfa Gündem 20 Temmuz 2021

AKBELEN NÖBETİ BAYRAMDA DA SÜRÜYOR

Muğla’nın Milas ilçesinde yapılmak istenen maden için Akbelen ormanındaki ağaçların kesilmesine karşı çıkan İkizköylüler’in doğa nöbeti, Kurban Bayramı’nın da sürüyor.

Akbelen ormanında 30 Temmuz günü yapılacak keşfi bekleyen köylüler, ormana kurdukları çadırlarda geceliyor. İkizköyülülere, bugün CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay ile Kazdağları’nda ağaçların kesilmesine karşı çıkan eylemciler de destek verdi.

İkizköylülerle birlikte pankart hazırlayan Mahmut Tanal, kendisinin de çoban olduğunu ve devletin imkanlarıyla okuduğunu söyledi. “İlkokul, ortaokul ve lisemiz yatılı olduğu için kendi söküğümüzü kendimiz dikiyorduk” diyen Tanal, İkizköylülerin hazırladığı pankartı dikti. İkizköylü bir kadın da Tanal’a teşekkür ederek, “Anneler neler öğretmiş de salmış” dedi.

Köylülerin gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal da bayramda el öpme adetini doğaya uyarladı ve ağaçların yaprağını öperek alnına koydu.

CHP’Lİ ERBAY İLE KAHVALTI YAPTILAR

Kurban Bayramı’nın ilk gününü, Akbelen ormanında köylülerle kahvaltı ederek karşılayan CHP’li Erbay, bayram için Muğla’ya gelenleri Akbelen ormanında çadır kurmaya davet etti.

Arife günüden beri nöbette olduklarını anlatan Erbay, şunları söyledi:

“Bayram günü buradayız. Akbelen ormanına sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu katliama izin veremeyeceğiz. İklim krizinin arttığı, su kaynaklarının her geçen gün yok olmaya başladığı bir durumda ormanları kesmek ve yeraltı su kaynaklarını yok etmek akıl almaz bir durumdur. Dünya bu sorunlara çözüm üretmek için ciddi bütçeler ayırarak çalışmalar yaparken AKP iktidarı rant için doğayı katlediyor.

“SINIRLI OLAN KAYNAKLAR YOK EDİLİYOR”

Muğla’ya her yıl milyonlarca insan geliyor ve mevcut durumda su kaynakları yetersiz kalıyor. Buna rağmen ormanlar ve yeraltı kaynakları yok ediliyor. Bu ormanlara sahip çıkılmazsa birkaç yıl sonra Bodrum’a gelen misafirlerimiz su bulamayacaklar. Eğer bu şirketler istedikleri faaliyetleri yürütürlerse, kömür havzası diye yerin altına inerlerse yerin altındaki su kaynakları yok olacaktır. Görünenin ötesinde çok daha büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. 

“VATANDAŞLARIMIZI DİRENİŞ NÖBETİNE DAVET EDİYORUZ”

Muğla’nın nüfusu bir milyon ama şu an bayram nedeniyle yaklaşık üç milyon misafir var Muğla’da. Otellerde yer bulamayan vatandaşlarımızın çadırlarını alıp Akbelen ormanına gelmelerini bekliyoruz. Hem doğanın içinde çok güzel kamp yapabilirler hem de anlamlı bir tatil olur onlar için. Ayrıca 30 Temmuz tarihinde bölgede bir keşif yapılacak. Ormanlarımızı savunmak için bu keşfe de büyün vatandaşlarımızı bekliyoruz.”