Ana Sayfa Gündem 19 Temmuz 2021

SİİRT’TE PCR TESTİ POZİTİF ÇIKAN GENEL CERRAH, KARANTİNADA TUTULMAK YERİNE AMBULANSLA İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

METİN YOKSU

Koronavirüse yakalanan, PCR testleri pozitif çıkan vatandaşlara 14 gün süreyle karantina tedbirleri uygulanırken, Siirt’te hastalanan bir doktor için farklı yol izlendi. Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Y.K. adlı kadın genel cerrah, PCR testi pozitif çıkınca bir ambulansla İstanbul’a gönderildi. Genel cerrahın, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerde kafesteki kuşunu da yanına aldığı görüldü.

Edinilen bilgiye göre, Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde genel cerrah olarak görev yapan Y.K, Covid-19 şüphesi ile 12 ve 15 Temmuz’da iki ayrı test yaptırdı. Yapılan her iki testin sonucu da pozitif çıkmasına rağmen, İstanbul’a gitmek isteyen Y.K. için İl Sağlık Müdürü’nün bilgisi dahilinde 112 Acil Sağlık Ekiplerine bağlı 56 AAC 705 plakalı ambulans tahsis edildiği öğrenildi.

Genel Cerrah Y.K’nin, ambulansla İstanbul’daki ailesinin yanına hareket etmeden önce yanına kafesteki muhabbet kuşunu da aldığı, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile ortaya çıktı. Y.K, bu paylaşımına “Siirt’ten İstanbul’a ambulans yolculuğu da hiç çekilesi değil takdir edersiniz ki…” diye bir not da düştü.

“BENDE İMMÜN EKSİKLİĞİ VAR”

PCR testi pozitif çıkan ve Siirt’te karantinada tutulmak yerine, tahsis edilen bir ambulansla İstanbul’a gönderilen Genel Cerrah Y.K kendisine telefonla ulaşan ANKA muhabirine, iki defa test yaptırdığını ve Siirt’ten İstanbul’a tedavi olmak için sevk edildiğini söyledi. Y.K, “Benim ailem ve arkadaşlarım İstanbul’da ve oraya gitmemi tavsiye ettiler. Siirt İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ambulans ayarlandı. Ben de immün eksikliği var. Tedaviyi İstanbul’da olmam gerekiyor” dedi.

Bu arada, isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlık çalışanı Genel Cerrah Y.K’nin Siirt’ten İstanbul’a sevk edilecek bir durumunun olmadığını savunarak, il merkezinde sadece 6 ambulans bulunduğunu, sayının düşmesi nedeniyle ihtiyaç halinde yetersiz kalınabileceği uyarısında bulundu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Siirt Hastanesi Acil Girişi
* İstanbul’a gönderilen Genel Cerrah Y.K’nın ambulans içi paylaşımı
* Siirt Araştırma ve Eğitim Hastanesinin Genel Görüntüsü