Ana Sayfa Yurt 19 Temmuz 2021

MANSUR YAVAŞ’TAN BAYRAM TATİLİNDE ‘SU TASARRUFU’ ÇAĞRISI

MÜZEHHER BENGİ SONER

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, vatandaşlara Kurban Bayramı’nda suyu tasarruflu kullanmaları için çağrıda bulundu. Nüfusun bayram nedeniyle Ankara’nın kırsal kesimlerinde yoğunlaşmasıyla birlikte su tüketiminin arttığına dikkat çeken Yavaş, hobi bahçelerindeki su tüketiminin azaltılması amacıyla yeni tedbirler almak durumunda kalacaklarını söyledi.

Mansur Yavaş, Kurban Bayramı öncesinde nüfusun kırsal bölgelerde yoğunlaşması nedeniyle artan su tüketimi konusunda Başkentlilere tasarruf çağrısı yaptı. 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde su tüketiminin ciddi miktarda arttığına dikkat çeken Yavaş, “Su miktarı, kurak geçen mevsim nedeniyle çoğu yerde ya azalmış ya da sabit kalmıştır” dedi.

HOBİ BAHÇELERİ İÇİN YENİ TEDBİRLER ALINACAK

Uyarısını sosyal medya hesapları üzerinden yapan Yavaş, hobi bahçesi olan vatandaşlar için yeni tedbirler alacaklarını da açıkladı.

Bayram seyahatleri nedeniyle Ankara’da nüfusun azaldığını ancak buna rağmen hobi bahçeleri ve alt kotlardaki fazla su kullanımının, şehrin yüksek kesimlerinde basıncı düşürerek su sorunu oluşturmaya başladığını vurgulayan Yavaş, uyarısını şöyle dile getirdi:

“Biliyorum ki herkes çocuklarımızın geleceğine önem veriyor. Bu bilinçle evlatlarımızın daha güzel yarınlarda yaşaması için suyumuzu tasarruflu kullanalım. Çünkü su dündür, bugündür, gelecektir. Siz değerli hemşehrilerimizden özellikle bahçelerin sulanmasında ve günlük su kullanımında çok daha tasarruflu davranmanızı, insani kullanım amaçlı su temininin sağlıklı bir şekilde sürebilmesi için istirham ediyoruz.”

 Başkan Yavaş, hobi bahçeleri için alacakları yeni tedbirleri de şöyle açıkladı:

“Park ve bahçe aboneliği olan vatandaşlarımızın su kullanımını, 15 Ağustos’a kadar 15 metreküp ile sınırlandıracağız. Belediyemize ait park ve bahçelerimizdeki sulama işlemini minimum seviyede tutacağız.”