Ana Sayfa Gündem, Yerel Yönetimler 17 Temmuz 2021

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN BERGAMALI ÜRETİCİLERE MANDA DESTEĞİ

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN BERGAMALI ÜRETİCİLERE MANDA DESTEĞİ

Gündem, İZMİR17.07.2021 12:43 ~ 17.07.2021 12:43
İzmir Büyükşehir Belediyesi, manda yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılarak, İzmir mozzarellasının dünya markası haline getirilmesi amacıyla iki yıl önce başlattığı destek programı kapsamında bu kez Bergama’da 39 üreticiye 134 Anadolu mandası hibe etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, manda yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılarak, İzmir mozzarellasının dünya markası haline getirilmesi amacıyla iki yıl önce başlattığı destek programı kapsamında bu kez Bergama’da 39 üreticiye 134 Anadolu mandası hibe etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda üreticilere yönelik destekler sürüyor. Büyükşehir Belediyesi, yok olmaya yüz tutan manda yetiştiriciliğini yeniden canlandırarak, üreticinin ürün yelpazesini genişletmek ve İzmir mozzarellasını marka haline getirmek için Bergama’da eğitimlerini tamamlayan 39 üreticiye 134 manda hibe etti.

Bergama’da Ayaskent Mahallesi’nde düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, Bergama Belediye Başkan Yardımcısı Aşkın Uyar, CHP Bergama İlçe Başkanı M. Ecevit Canbaz, İlçe Başkan Yardımcısı İsmail Durmaz, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

“Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonunun somut ve önemli adımlarından bir diğerini atmak için bir arada olduklarını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Ciddi boyutlara ulaşan doğa tahribatı sonucu tarım ve hayvancılığın aldığı yaralara çare olmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Tunç Soyer’in önderliğinde var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“MANDA ÜRETİCİLİĞİ TOPRAKLARIMIZIN KADİM DEĞERİ”

Kısa zaman önce Tireli üreticilerle de bir araya geldiklerini hatırlatan Özuslu, “Küçükbaş Hayvancılık Projesi kapsamında gerçekleştirilen ikinci etap dağıtımlarımızla birlikte bugüne kadar 17 ilçede yer alan üreticilerimize dağıttığımız küçükbaş hayvan sayısı 30 bini geçti” diye konuştu.

Manda üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla eğitimler düzenlediklerini ifade eden Özuslu şöyle devam etti:

“Manda üreticiliği; yaşadığımız bu bereketli toprakların kadim değerlerinden biri olması ve ekosisteme faydasının en az elde edilen ürünler kadar önemli olmasından dolayı çok önemli. Siz kıymetli üreticilerimizin bu değeri daha da attırmak için var gücünüzle çalışacağınızdan en ufak bir şüphemiz yok. Bugün dağıtılan mandaların üreticilerimize Bergamamıza hayırlı olmasını diliyorum.”

“MANDA DAĞITIMIYLA EKOSİSTEM HALKALARI YERİNE KOYULUYOR”

İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer ise şöyle konuştu:

“Mandalar sulak alanda yaşar. Su varsa yaşam var, döngü var. Doğadaki her şey birbirine bağlı. O zincirin halkalarını biz keyfimize göre söküp almışız. Şimdi ise manda dağıtımıyla tekrar o halkaları yerine koyduğumuz bir yerdeyiz. Manda su sever. Manda yetiştiriciliği yapan bir üreticinin ve onu destekleyen birliğin, o birliklere destek veren bakanlığın dolayısıyla devletin o mandanın yetiştirileceği sulak alanları yaratması gerekir. Tekrar eski sulak alanlarımıza kavuşabileceğimizi düşünüyorum manda yetiştirerek. Mandanın; su kıtlığı, kuraklık yaşarken bizi kurtaracağını düşünüyorum. Ekonomiden önce ekolojiyi konuşmalıyız. Bu artık ortada. Doğaya sahip çıkacağız. Ekolojik sistemde insan nerde olduğunu iyi bilecek.”

ÜRETİCİLERE 1 MİLYON 300 BİN LİRALIK DESTEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, manda üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla bakım, besleme, süt sağımı ve elde edilen ürünlerin markalaştırılmasının yanında sürü yönetimi, hayvan hastalıkları gibi konularda eğitimler verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bergama’ya verdiği desteklerle birlikte dağıtılan toplam manda sayısı 268’e, doğan yavrularla ise 318’e ulaştı.

 

image small
image small
image small
image small