FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Dünya, Gündem 17 Temmuz 2021

Almanya ve Belçika’nın yıkıcı sel baskınlarının vurduğu ölü sayısı 160’ı geçti

Hollanda, İsviçre ve Lüksemburg’un da etkilendiği kayıp arama çalışmaları devam ediyor.

Yerel makamlar, acil servislerin hala kayıp yüzlerce kişiyi arama çalışmalarını sürdürdüğü için, Almanya ve Belçika’nın batısındaki felaketin yol açtığı selden ölenlerin sayısının 160’ın üzerine çıktığını açıkladı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, sel felaketinin yol açtığı yıkım karşısında “şaşkına döndüğünü” söyledi ve ölenlerin ailelerine ve önemli hasarla karşı karşıya olan şehir ve kasabalara destek sözü verdi.

Steinmeier, “İhtiyaç duyulan saatte ülke olarak bir arada durmanın önemli olduğunu söyledi. “Selin her şeyi aldığı kişiler için dayanışma göstermemiz çok önemli.”

A flooded road in Erftstadt-Blessem.

Erftstadt-Blessem’de sular altında kalan bir yol. Fotoğraf: Action Press/Rex/Shutterstock

Almanya’nın Rheinland-Palatinate eyaleti yetkilileri Cumartesi sabahı yaptığı açıklamada, burada en az 12’si engelli insanlar için yardımlı bir yaşam tesisinde yaşayanlar da dahil olmak üzere 93 kişinin öldüğünü, komşu Kuzey Ren-Vestfalya’da ise ölü sayısının 43 olduğunu açıkladı.

Yetkililer rakamların daha da yükselebileceği konusunda uyardılar. Rheinland-Palatinate’nin Ahrweiler bölgesinde yaklaşık 1300 kişi hala bulunamaz durumda, ancak onlarla iletişim kurma çabaları telefon şebekelerinin zarar görmesi nedeniyle engelleniyordu.

Uzmanlar, Avrupa Taşkın Farkındalık Sistemi’nin (EFAS) bu hafta başlarında aşırı bir sel uyarısı yayınladığını ve geçiş ücretinin neden bu kadar yüksek olduğunu sorguladığını söyledi. Hidrolog Hannah Cloke Politico’ya felaketin “sistemin muazzam bir başarısızlığı” olduğunu söyledi.

Alman meteoroloji servisi DWD, uyarıyı gerekli tahliyeleri organize etmekten sorumlu olması gereken yerel yetkililere ilettiğini açıkladı. İçişleri bakanı Horst Seehofer, Almanya’nın gelecekte “çok daha iyi hazırlanması gerektiğini” belirterek, “bunun iklim değişikliğinin bir sonucu olduğunu” da sözlerine ekledi.

Steinmeier, küresel ısınmayla mücadelede daha fazla çaba çağrısında bulundu. “Ancak iklim değişikliğiyle mücadeleyi kararlı bir şekilde ele alırsak, şu anda yaşadığımız aşırı hava koşullarını sınırlandırabileceğiz.” dedi.

Uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle bu tür felaketlerin daha sık yaşanma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. “Batı Avrupa’nın bazı bölgeleri …… iki gün içinde iki aya kadar yağış aldı,” dedi Dünya Meteoroloji Örgütü sözcüsü Clare Nullis.

Nullis, selleri ve önceki sıcak hava dalgasını küresel ısınmadan suçlamak için çok erken olduğunu söylerken, iklim krizinin “küresel ısınmayla daha da kötüleşen birçok tek olay gösterilirken aşırı olayların sıklığını artırdığını” söyledi.

Belçika içişleri bakanı Annelies Verlinden, ülkedeki ölü sayısının 20’ye yükseldiğini, 20’sinin daha kayıp olduğunu söyledi. Ölenlerin çoğu, meuse nehri sınırındaki merkez ilçe ve bölgelerde yaşayanların tahliye emrine rağmen 200 bin nüfuslu Liège kenti çevresinde bulundu.

Şu ana kadar herhangi bir can kaybı yaşanmazken, İsviçre, Lüksemburg ve Hollanda da şiddetli şekilde etkilendi, İsviçre’nin Schleitheim ve Beggingen köylerini saran şiddetli seller, Büyük Dükalık’taki çok sayıda kasaba Perşembe günü boşaltıldı ve binlerce kişi Hollanda’nın güneyindeki Maastricht kentinde evlerini terk etmeleri söylendi.

Wrecked cars in Erftstadt-Blessem

Erftstadt-Blessem’de hurdaya dönmüş arabalar. Fotoğraf: Sascha Steinbach/EPA

 

Yüksek ölü sayısı, Cuma günü 114 bin hanenin elektriksiz kaldığı ve kurtarma ekiplerinin köln’ün güneybatısındaki Erftstadt kasabasında evlerinde mahsur kalan insanlara yardım etmeye odaklandıkları Almanya’da gerçekleşti.

Bölge yetkilileri, büyük bir heyelanda altlarındaki zeminin aniden batması sonucu evlerinin çökmesi sonucu çok sayıda kişinin öldüğünü veya kaybolduğunun bildirildiğini belirtti. Havadan çekilen fotoğraflarda büyük bir çukur gibi görünen bir şey göründü.

Flood damage in the Blessem district of Erftstadt in Germany.

Blessem’in güneyindeki çakıl ocağında büyük bir çukur açıldı. Fotoğraf: Rhein-Erft-Kreis Handout/EPA

 

ÖZEL HABER:YUSUF GÖZAYDIN PUTTEN