Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 14 Temmuz 2021

Yeni 10 ve 200 TL’lik banknotlar geliyor

Yeni 10 ve 200 TL’lik banknotlar geliyor

Merkez Bankası, yeni 200 Türk lirası ve 10 Türk lirası banknotların 16 Temmuz’dan itibaren tedavüle verileceğini duyurdu. Yeni banknotlarda Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener’e ait imzalar yer alacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beşinci Tertip 200 Türk lirası ve 10 Türk lirası banknotların tedavüle çıkarılmasına ilişkin açıklama yaptı. Bayram öncesi tedavüle girecek yeni banknotlarda Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener’e ait imzalar yer alacak.

Merkez Bankası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu V. tertip 200 TL ve 10 TL banknotlar 16 Temmuz 2021 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir. Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II., III. ve IV. tertip 200 TL ve 10 TL banknotlara kıyasla, V. tertip 200 TL ve 10 TL banknotlardaki imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener’e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II., III. ve IV. tertipleriyle tamamen aynıdır. I., II., III., IV. ve V. tertip banknotlar birlikte tedavül edecek olup V. tertip 100 TL, 50 TL, 20 TL ve 5 TL banknotlara ilişkin duyuru daha sonra yapılacaktır.”