Ana Sayfa Gündem, Politika 14 Temmuz 2021

CHP’Lİ SARIBAL’DAN PAKDEMİRLİ’YE ELEŞTİRİ

CHP’Lİ SARIBAL’DAN PAKDEMİRLİ’YE ELEŞTİRİ: “İTHALATI EN YÜKSEK NOKTALARA ÇEKTİLER”

Gündem, ANKARA14.07.2021 18:55 ~ 14.07.2021 18:56
CHP Parti Meclisi üyesi Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Hasat zamanında ithalat yapmayacağız” sözlerine, “Oysa ithalatı en yüksek noktalara çektiler. Yurtdışından da pahalı buğday alarak içeride fiyatlar yükseldi diye içerideki yemciye kamuyu zarar etme noktasına doğru gidiyorlar” yanıtını verdi.

CHP Parti Meclisi üyesi Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Hasat zamanında ithalat yapmayacağız” sözlerine, “Oysa ithalatı en yüksek noktalara çektiler. Yurtdışından da pahalı buğday alarak içeride fiyatlar yükseldi diye içerideki yemciye kamuyu zarar etme noktasına doğru gidiyorlar” yanıtını verdi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, buğday ve arpa ithalatını değerlendirerek tütünle ilgili açıklama yaptı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çiftçiye “kara günler yaşatan” kuruma dönüştüğünü söyleyen Sarıbal sözlerini şöyle sürdürdü:

“TMO ÇİFTÇİYE BUĞDAY VE ARPA FİYATINI UCUZ VERDİ, DIŞARIDAN PAHALIYA ALDI: Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) dün itibariyle 83. yaş gününü kutladı. TMO böyle bir günde 395 bin ton buğday ithali için ihaleye çıktı. TMO çiftçiye buğday ve arpa fiyatını ucuz verdi. Dışarıdan pahalıya aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında 105 milyon ton hububat ithal etti. 105 milyon ton karşılığında 27.7 milyar dolar.  Sadece 2019 yılında 14 milyon ton hububat ithal ettik. 3.2 milyar dolar ödedik.

AKP DÖNEMİNDE 72 MİLYON TON BUĞDAY İTHAL ETTİK: 2020 yılı 13 milyon ton hububat ithalatımız var. 3 milyar 136 milyon dolar ödememiz söz konusu. Adalet Kalkınma Partisi döneminde toplam 72 milyon ton buğday ithal ettik. 19 milyar dolar bir ödeme yaptık.

1,5 MİLYON TON BUĞDAY ARPA ALIMI YAPILDI: Hububat vergilerinin büyük bir kısmı dün itibariyle tamamen kaldırılmış oldu. Dün itibariyle 395 bin ton buğday ithalatı için ihaleye çıkıldı ve o da sonuçlandı. 795 bin ton da buna ilave ettiğimizde ilk 7 ayda 3 milyon 445 bin ton gibi bir buğday ithalatından bahsediyoruz. Hububat ithalatında yeni bir rekoru kırmış olacağız. 325 bin ton arpa ithal edildi. 82 milyon dolar para ödendi. Toplam ilk beş ayda 1,5 milyon ton buğday arpa alımı yapıldı.

TMO SON İKİ HAFTADA 1 MİLYON 550 BİN TON HUBUBAT İTHALATINI GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLDU: Bu pazartesi 440 bin ton arpa 29 Temmuz- 16 Ağustos tarihlerinde teslim edilecek. Fiyatı 240 dolar olarak geçecek. 2 bin 30 lira bir fiyatla arpayı almış olacağız. 258 dolar civarında bir fiyatla da buğday alınacak. TMO son iki haftada 1 milyon 550 bin ton hububat ithalatını gerçekleştirmiş oldu. Neydi? TMO çiftçinin zarar etmesine engel olacaktı. Ama TMO çiftçiyi kara güne bırakan, ithalatı önceleyen bir kurum haline dönüşmüş oldu.

TARIM BAKANI ‘HASAT AYLARINDA İTHALAT YAPMAYACAĞIZ’ DEMİŞTİ: Tarım Bakanı açıklama yaparak demişti ki, ‘hasat aylarında ithalat yapmayacağız’ oysa bir buçuk aydır ülkenin hemen hemen her yerinde Çukurova’da Urfa’da Hatay’da başlamak üzere üretim sezonu. Bu üretim döneminde ithalatı en yüksek noktalara çektiler. Sıfır gümrükle ithalat iznini devam ettiriyorlar. Buğday arpa fiyatlarının alımlarını ucuz aldılar. Çiftçinin ürününe düşük fiyat verdiler. Yurtdışından da pahalı buğday alarak içeride fiyatlar yükseldi diye içerideki yemciye kamuyu zarar etme noktasına doğru gidiyorlar. TMO’yu ithalatçı şirketleri zengin eden bir kurum haline geldiğini söylemek gerekir.

AKP DÖNEMİNDE 25 MİLYON BUĞDAY ALANI ÜRETİMDEN ÇIKTI: AKP döneminde 25 milyon buğday alanı üretimden çıktı. Yabancı lobileri zengin edeceğiz ama çiftçinin canı çıksın. İthalat sopasıyla terbiye etmeye çalışan bir anlayış. 2019 yılında buğday toplam 9 milyon 800 bin ton buğday ithalatı yapmışız. Yurtdışına un, irmik, makarna olarak gönderilen buğday eş değer miktarı yaklaşık 7 milyon 37 bin tondur. İçeride kalan 2 milyon 800 bin tona yakındır. Bakanlığın ve iktidar yetkililerinin dediğin gibi İthal ettiğimizi yurtdışına gönderiyoruz hikayesinin ne kadar eksik ve yanlış olduğunu söylemek isteriz.”

Son günlerde tütünde yaşanan sorunları da gündeme getiren Sarıbal, “Tütünde 6 aylık ertelenen hapis cezalarının bir işe yaramayacağını ifade ederek tarım bakanı ve iktidar yetkililerinin derhal ÖTV’yi kaldırarak, yerli tütün üretimini arttırması gerektiğini söyledi.

Sigarada, yüzde 88 oranında ithal tütün kullanıldığını ifade eden Sarıbal, “Bu iktidar sınıfsal bir tercih yapmıştır. ‘Parası olan hazır paket sigarayı alır’ diyor. Her ÖTV zammı yaptıklarında kaçakçılık ve tağşiş artıyor. Bu ÖTV zammı yüzünden Türkiye’ye kaçak sigara girdiğini herkes bilmekte” dedi.