Ana Sayfa Genel 12 Temmuz 2021

CHP’Lİ BULUT: “3. YILINI DOLDURAN TEK ADAM REJİMİNİN ÖZETİ REKOR BORÇLANMA”CHP’Lİ BULUT: “3. YILINI DOLDURAN TEK ADAM REJİMİNİN ÖZETİ REKOR BORÇLANMA”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, vatandaşın borç özetini çıkarttı. Bulut, “Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borcu 965,9 milyar lirayı buluyor. Cumhuriyet tarihi boyunca vatandaş hiç bu kadar borçlu olmadı. 3. yılını dolduran tek adam rejiminin özeti rekor borçlanma” değerlendirmesini yaptı.
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ekonomik kriz ortamında mutfakta tencerenin kaynamadığını, vatandaşın alım gücünün azaldığını; işsizliğin, yoksulluğun, ödenemeyen borçların arttığını kaydederek, vatandaşın borç özetini çıkardı. Bulut, “Cumhuriyet tarihi boyunca vatandaş hiç bu kadar borçlu olmadı. 3. yılını dolduran tek adam rejiminin özeti rekor borçlanma” açıklamasını yaptı.
Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcunun son 1 haftada 7,3 milyar lira artarak temmuz ayı itibariyle 909,2 milyar liraya yükseldiğini bildiren Bulut, bu borcun 19,1 milyar lirasının vadesinde ödenmediği için takibe alınan borçlardan oluştuğunu açıkladı.
Bulut, “Bu borcun 736,9 milyar lirası bireysel kredilerinden, 172,3 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 3,6 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 3,7 milyar liralık artış oldu” değerlendirmesini yaptı. Bulut’un açıkladığı diğer borç miktarları ise şöyle:
“TAKİPTEKİ BORÇ: Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının 13,9 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5,3 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 19,1 milyar TL.
VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİNE BORÇ: Bankaların vatandaştan zamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları ancak daha sonra da varlık yönetim şirketlerine sattıkları alacaklarından kaynaklanan vatandaşın borcu Mart 2021 sonu itibariyle 30,3 milyar TL.
TOKİ’YE OLAN BORÇ: Taksitli konut alımları nedeniyle Toplu Konut İdaresine (TOKİ) olan borçlar 26,4 milyar lira düzeyinde bulunuyor.
TOPLAM BORÇ: Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borcu 965,9 milyar lirayı buluyor.”