Ana Sayfa Gündem, Politika 11 Temmuz 2021

Kılıçdaroğlu: Yargı üzerindeki sivil vesayet kalkmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’de Muhtarlar Buluşması’ndan konuştu. Kılıçdaroğlu, yargı üzerinde sivil vesayet olduğunu belirterek bunun kalkması gerektiğini söyledi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluEdirne’de Muhtarlar Buluşması’ndan konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

Bir ülkede demokrasi istiyorsak demokrasiyi kökleştirmemiz lazım. Coğrafyanın her yerinde demokrasi olmalı. Demokrasi bizim için vazgeçilmez bir temel unsur olmalı. Gerçek anlamda muhtarlık olmazsa demokrasi olmaz.

Çünkü bu topraklarda yapılan ilk seçim bir muhtarlık seçimidir. Muhtarlığın bu topraklardaki tarihi çok eski ve köklüdür.

Muhtarlığa gerekli önemli vermedik. Muhtarlar için bir kanun teklifi hazırladık.

Her muhtarlığın ayrı bir bütçesinin olması lazım. Sizin bulunduğunuz mahallede vatandaşlar Emlak Vergisi ödemiyor mu, ödüyor. Belediye alıyor o parayı. Yüzde 1’i muhtarlık bütçesi olarak ayırsa ne olur, hiçbir şey olmaz. Muhtarlık bütçesi demek aynı zamanda o bütçenin harcanırken denetlenmesi anlamına gelir. Kaynakları adaletli bölüşeceğiz.

Sosyal yardım dağıtırlırken neden hiç mahalle muhtarından görüş alınmaz.  Muhtarın bir parti kimliği yok. Mahallenin fakirini, zenginini en iyi muhtar bilir. Sosyal yardımlar muhtarlar aracılığıyla dağıtılmalı.