Ana Sayfa Gündem, Politika 8 Temmuz 2021

İZMİR’DE ‘DEMOKRASİYE NEFES OL’ MİTİNGİ… PERVİN BULDAN

İZMİR’DE ‘DEMOKRASİYE NEFES OL’ MİTİNGİ… PERVİN BULDAN: “KÜRT SORUNU ÇÖZÜLÜRSE İKTİDAR KAYBEDECEK”

Gündem, İZMİR08.07.2021 21:03 ~ 08.07.2021 21:05
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Gündoğdu Meydanı’nda binlerce yurttaşın katılımıyla düzenlenen “Demokrasiye nefes ol” mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kürt sorunu sadece HDP’nin değil, Türkiye’nin sorunudur. Bunu çözmenin yolu sadece Diyarbakır’dan geçmez. İzmir’den de İstanbul’dan da Ankara’dan da parlamentodan da geçer. Bu hepimizin sorunu. Bu sorun çözülürse iktidar kaybedecek” dedi.

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ – Kamera: KERİM UĞUR 

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Gündoğdu Meydanı’nda binlerce yurttaşın katılımıyla düzenlenen “Demokrasiye nefes ol” mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kürt sorunu sadece HDP’nin değil, Türkiye’nin sorunudur. Bunu çözmenin yolu sadece Diyarbakır’dan geçmez. İzmir’den de İstanbul’dan da Ankara’dan da parlamentodan da geçer. Bu hepimizin sorunu. Bu sorun çözülürse iktidar kaybedecek” dedi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Gündoğdu Meydanı’nda binlerce yurttaşın katılımı ile ‘Demokrasiye nefes ol mitingi’ düzenledi. Mitinge HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, CHP ve HDP milletvekilleri, HDP İzmir İl Binası’nda silahlı saldırı sonucu öldürülen Deniz Poyraz’ın ailesi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile binlerce yurttaş katıldı.

“KÜRT SORUNU ÇÖZÜLÜRSE İKTİDAR KAYBEDECEK”

HDP İzmir İl Binası’nda parti üyesi Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü saldırıyı anımsatan HDP Eş Genel Başkanı Buldan şunları söyledi:

“Deniz’e sıkılan kurşun aynı zamanda İzmir halkına, Kürt halkına, kadınlara sıkılmıştır. Bu katliamla Halkların Demokratik Partisi’nin özel olarak hedef alındığını başından beri söyledik. Yine tekrar ediyoruz. Bu kurşunlar barış umuduna, halkların kardeşliğine sıkılmıştır. İzmir’in özel olarak seçilmesinin ayrı bir anlamı vardır. Çünkü İzmir çok renkli bir kenttir. Tıpkı HDP gibi. Bir kez daha bu katliamı lanetliyoruz. Sevgili Deniz’imizi buradan anıyoruz. Deniz’e söz veriyoruz. Senin hayallerini gerçekleştireceğiz. Senin bize bıraktığın bayrağı asla yere düşürmeyeceğiz. İzmir halkı sana bu sözü veriyor. Ülkeyi yönetenler bu katliamının açığa çıkmasını istemediler. Göstermelik şekilde kınamalar yaptılar. Bu katliamla bir korku salmak istediler. Ancak yanıldılar, başaramadılar, başaramayacaklar. Tüm Türkiye İzmir oldu, Deniz oldu, HDP oldu, HDP’li oldu.

“HDP KADINLARIN VE GENÇLERİN UMUDUDUR”

HDP’ye yönelik kapatma davası açtılar. Onlar biliyorlar ki Halkların Demokratik Partisi bu ülkede cesaretin ve umudun güvencesidir. Onlar biliyorlar ki Halkların Demokratik Partisi kadınların, gençlerin umududur, barışın ve demokrasinin teminatıdır. HDP’yi hedef almalarının sebebi budur. Açtıkları davaların sonucunu buradan İzmir meydanından görsünler. HDP adliye koridorlarına sığmaz. Siyaseti o kadar kirlettiler ki artık bu ülkeyi mafyanın çetenin yönettiğini iktidarın da mafyaya esir düştüğünü görüyoruz. Bu gidişat iyi değildir. Buradan çıkmanın tek yolu var, o da demokrasi barış ve adalettir. Kendi çıkardıkları yasaları uygulamayan bu iktidara sesleniyoruz. Bu insanlık suçundan bir an önce vazgeçin. Tecriti kaldırın, Kürt sorununu çözün. Bu ülkeye demokrasi de adalet de gelir. Kürt sorunu sadece HDP’nin sorunu değildir. Türkiye’nin sorunudur. Bunu çözmenin yolu sadece Diyarbakır’dan geçmez. İzmir’den de İstanbul’dan da Ankara’dan da parlamentodan da geçer. Bu sorun hepimizin sorunu. Bu sorun çözülürse iktidar kaybedecek.”

SANCAR: HALKLARIN MÜCADELESİ BİTMEYECEK

Barışı ve özgürlüğü meydanlarda aramaya devam edeceklerini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “Halkların ortak mücadelesi bitmeyecek. Deniz Gezmiş’ler de Deniz Poyraz’lar da yolumuzu aydınlatmaya devam edecek. Barışın yolunu bu buluşmalarda kuracağız. Kürt sorunun çözümünü de biz hep birlikte bulacağız. Yeter ki mücadele ortaklığını sürdürelim. Gün, buluşmaları büyütmenin günüdür. Gün korkunun değil, cesaretin ve demokrasiyi birlikte kurmanın günüdür” diye konuştu.

SOYER: EMEĞİN VE DEMOKRASİNİN BAŞKENTİ OLACAĞIZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “İzmir çok renk, çok ses, çok nefesle emek ve demokrasi mücadelesine devam ediyor. Biz de İzmir’in her daim yanında olmaya devam edeceğiz. Emeğin ve demokrasinin başkenti olacağız” dedi.