Ana Sayfa Gündem, Politika 8 Temmuz 2021

Bakan Akar’dan, “FETÖ’cü albay YAŞ’ta nasıl general oldu?”

Bakan Akar’dan, “FETÖ’cü albay YAŞ’ta nasıl general oldu?” sorusuna yanıt

Millî Savunma Bakanı Akar, “FETÖ’cü albay YAŞ’ta nasıl general oldu?” sorusuna verdiği yanıtta, “Terfi öncesi bilgi ve belgelerde olumsuzluk görülmemişti” dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin’e konuşan Bakan Akar, 2017 yılında FETÖ soruşturmasında FETÖ’den gözaltına alınan Serdar Atasoy ile ilgili, “Sonradan savcılıktan kovuşturmaya yer olmadığına dair 2019 yılında kesin karar verilmiş. YAŞ’ta terfi öncesi istenen bilgi ve belgelerde herhangi olumsuzluk görülmediği için terfisine engel bir durum bulunmamıştır. Ancak, daha sonra ilgili kurumlardan (İstihbarat, Emniyet) gelen bilgiler üzerine gerekli işlem yapılarak TSK ile ilişiği hemen kesilmiştir. TSK olarak içimizde hiçbir haini taşımamak konusunda kararlıyız” dedi.

YAŞ’tan sonra Serday Atasoy’un Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na tayin edildiği, ancak fiilen bu göreve başlatılmadığı sorulduğunda ise Akar bunu doğruladı ve başka bir birimde değerlendirildiğini belirtti.

Sedat Ergin, “Özetle, Milli Savunma Bakanı, bu kişinin geçen ağustos ayında YAŞ’ta generalliğe terfi ettirildikten sonra yine geçen ağustos ayında Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı görevine atanmasına rağmen bu kritik göreve başlatılmadığını teyit ediyor. Akar’ın bu ifadesi, FETÖ bağlantısı sonradan kendi itirafıyla ortaya çıkan bu kişiyle ilgili sıkıntılı bir durumun daha o zamandan fark edildiğine işaret ediyor” yorumunda bulundu.