Ana Sayfa Genel, Gündem, Politika 5 Temmuz 2021

CHP’NİN YEREL YÖNETİMLER POLİTİKA BELGESİ: “HİZMETLER HALKA YAKINLAŞACAK VE UCUZLAYACAK”

CHP’nin hazırladığı Yerel Yönetimler Politika Belgesi, Parti Meclisi’nde (PM) kabul edildi. Belgede halkın, yaşadığı kentle ilgili kararların bir parçası olacağı kaydedilerek, “Belediyeler güçlendikçe hizmetler halka yakınlaşacak ve ucuzlayacak” denildi.

CHP’nin hazırladığı Yerel Yönetimler Politika Belgesi, Parti Meclisi’nde (PM) kabul edildi. Belgede halkın, yaşadığı kentle ilgili kararların bir parçası olacağı kaydedilerek, “Belediyeler güçlendikçe hizmetler halka yakınlaşacak ve ucuzlayacak” denildi.

CHP iktidarında uygulanacak yerel yönetim politikalarının somut olarak belirlenmesi amacıyla yürütülen ve yaklaşık bir yıl süren çalışmalar tamamlandı. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tarafından hazırlanan Yerel Yönetimler Politika Belgesi, CHP’nin PM toplantısında görüşülerek, oybirliği ile kabul edildi.

ÜÇ ANA BAŞLIK

Üç ana başlığın toplam 52 sayfada toplandığı belgede; yerel yönetimlerin güçlendirileceği, demokratikleştirileceği ve şehirlerin sürdürülebilir kılınacağı vurgulandı. Belgede şunlar vurgulandı:

“YETKİLER VE GELİRLER ARTIRILACAK”

– Belediyelerin yetkileri, öz gelirleri ve hizmet kapasiteleri artırılacak. Böylece belediyeler, merkezi yönetimin; siyasi ve finansal bağımlılığından kurtarılacak. Belediyeler güçlendikçe hizmetler halka yakınlaşacak ve ucuzlayacak.

– Belediye bütçeleri yalnızca nüfusa göre değil, kentin ihtiyaçlarına göre düzenlenecek. Yerel yönetimlere, hizmet verdiği ulaşım; iletişim gibi bazı alanlarda vergilerin belirli oranlarını toplama yetkileri verilecek, bağış toplama yetkileri genişletilecek.

“YAKINDAN YÖNETİM İLKESİ”

– Yerel yönetimlerde yakından yönetim ilkesi esas alınacak. Belediye sayıları artırılacak ve belediye başına düşen kişi sayısı düşürülecek. Halk, yaşadığı kentle ilgili kararların bir parçası olacak.

– Şehirler uzun vadeli planlamalarla sürdürülebilir politikalar geliştirecek. Kentler doğal afetlere hazırlıklı olacak şekilde uzun vadeli tasarlanacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve kırsal üretim teşvik edilecek.”

“İKTİDAR BELEDİYELERİN ELİNİ KESMEK İSTİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, belgeyi şöyle değerlendirdi:

“Türkiye, TBMM başta olmak üzere tüm demokratik kurumların etkilerini kaybettiği bir otoriterleşme sürecinden geçiyor. Halkın yönetime katılmasını sağlayan tüm demokratik kurumlar karar alanlarından tasfiye ediliyor. İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin 12. Maddesinde halkımıza söz verdik: Yeni bir merkez-yerel dengesi kuracağız. Yerel Yönetimler Politika Belgesi ile bu maddenin gereğini yerine getiriyoruz. Yerel yönetimler devletin vatandaşa en yakın elidir. Siyasi iktidar o eli kesmek istiyor ama biz güçlendireceğiz.

“2 BİN YENİ BELEDİYE KURULACAK”

Gelişmiş ülkelerde belediye başına düşen kişi sayısı 10 binlere inerken bu rakam Türkiye’de 60 binlere çıktı. Hizmetler halktan uzaklaştı. İhtiyaçlara göre yetkilerini ve bütçelerini düzenleyerek kapatılan beldeler ile birlikte 2 bine yakın belediyeyi halkımızın hizmetine sunacağız. Belediye başına düşen kişi sayısını 60 binlerden 20 binlere düşüreceğiz. Hizmetleri halka yakınlaştıracağız.”

“REFORM ÇALIŞMASI BAŞLIYOR”

CHP, Yerel Yönetimler Politika Belgesi ışığında; partinin Yerel Yönetimler Reformu Kanun Teklifi’ni yazmaya başlıyor. Seyit Torun başkanlığında oluşturulacak heyet, çalışmalara; kısa süre içinde başlayacak. Hazırlanacak kanun teklifi TBMM’ye sunulacak.