Ana Sayfa Genel, Gündem, Sağlık 3 Temmuz 2021

Aile hekimlerinin demeç vermesi ve sosyal medya paylaşımı yapması yasaklanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne göre hekimlerin izinsiz röportaj vermesi ve sosyal medya paylaşımında bulunması yasaklanıyor. Sosyal medya paylaşım yapan hekime 50 ceza puanı kesilirken, basına üç kez izinsiz konuşan aile hekiminin sözleşmesi yenilenmeyecek ve işsiz bırakılacak.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi, aile hekimi Dr. Recep Yılmaz Koç, tepkilere neden olan yönetmelikle ilgili olarak “Başımızda Demokrasi’nin kılıcı gibi duran bir yönetmelik. Aile hekimleri koronavirüs döneminde aile sağlığı merkezindeki aksaklıkları, problemleri dile getirince, aşı sorunlarını anlatınca, bakanlığı eleştirince sanırım böyle bir yönetmelikle sesleri kısılmak istendi. Şimdi bunları konuşursa aile hekimleri sözleşme feshi ve işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklar. Yönetmeliğe karşı TTB olarak da İstanbul Tabip Odası olarak da davalar açacağız. Hukuk mücadelemiz sürecek. Arka arkaya eylemler yapabiliriz, arkasından iş bırakmaya kadar gidilebilir, saha çok tepkili” dedi.

‘Her maddesine dava açacağız’

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu tarafından yapılan açıklamada ise “Yayımlanan ücret yönetmeliği değil, baskı, ceza ve ücret ödememe yönetmeliğidir. İş güvencemizi ortadan kaldıran yönetmeliği kabul etmiyoruz” denildi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan ise “AHEF olarak bu yönetmeliği asla kabul etmiyoruz ve her maddesine dava açacağımızın bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.