Ana Sayfa Genel, Gündem, Politika 3 Temmuz 2021

“81 ilin 70’inde Emniyet Müdürleri ülkücü kökenli”

Gazeteci Deniz Zeyrek, Süleyman Soylu ile Erdoğan’ın Hatay’da aynı arabada uzun sohbetler gerçekleştirdiğini belirterek, “Yakın zamanda kabine değişikliği ya da Süleyman Soylu’nun istifası gibi bir gündem yok” dedi. Zeyrek aynı zamanda bu ilişkilerin bozulmasından MHP’nin de hoşnut olmayacağını belirterek “81 ilin 70’inde Emniyet Müdürleri ülkücü kökenli” dedi.

Halk TV’de ‘Perdenin Önü Arkası’ programında konuşan Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Erdoğan’ın arasının iyi olmadığı yönündeki haberleri değerlendirdi. Zeyrek daha önce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu Sedat Peker konusunda konuşmaması için uyardığını söylediğini hatırlatarak, o günden sonra Soylu’nun konu hakkında hiç açıklama yapmadığını belirtti.

Zeyrek aynı zamanda Süleyman Soylu’nun istifasını ya da kabine değişikliğini koalisyon dengeleri bakımından da zor olduğunu söyleyerek, “Güvenlik meseleleri ittifak ortağı MHP’nın hasas konusu ve o konudada en iyi çalıştıkları isim Süleyman Soylu. Onunla da devam etmek istiyorlar. O nedenle de Cumhurbaşkanı’nın kısa vadede konuyla ilgili bir tasaruufa gideceğini düşünmüyorum” dedi.

halktv.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Hakan Çelenk‘in “Devlet Bahçeli ile Süleyman Soylu’nun iyi çalışması güvenlik konularında ortaklaşmak dışında, İçişleri kadrolarında MHP yapılanması olabilir mi?” sorusu üzerine Zeyrek: “MHP kadrolaşması demek doğru olur mu bilmiyorum ama şuan da 81 ildeki Emniyet Müdürleri’nin yaklaşık 70 tanesi ülkücü kökenli. Sadece emniyet değil jandarmada da aynı şey söz konusu. Parti olarak MHP demek doğru olmasa da ülkücü kadroların şuan güvenlik politikalarında çok belirleyici olduğunu söyleyebilirim” ifadeleri kullandı.