Ana Sayfa Dünya, Genel, Gündem 1 Temmuz 2021

Trump Organizasyonu ve mali şef vergiyle ilgili bir soruşturmada suçlandı

  • Allen Weisselberg New York bölge savcısı tarafından suçlandı
  • Suçlamalar eski cumhurbaşkanı için dönüm noktası oldu

Konuyla ilgili iki kişinin Associated Press’e verdiği demeçte, Trump Örgütü ve mali işler müdürü Allen Weisselberg’in vergiyle ilgili bir soruşturmada suçlandığını ve savcıların üç yıl önce soruşturmaya başlamasından bu yana eski başkanın şirketine yönelik ilk suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

New York Timesve Washington Post da dahil olmak üzere birden fazla haber kuruluşu çarşamba akşamı konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayanarak iddianameyi bildirdi.

Hareket, New York savcıları ile eski başkan arasında tırmanan bir savaşın son aşamasına işaret ediyor. Davaya aşina olan kişiler, Trump Örgütü ve Weisselberg aleyhindeki suçlamaların Çarşamba gecesi mühürlü kaldığını, ancak şirketin üst düzey yöneticilere verdiği faydalar, muhtemelen daire, araba ve okul harcı kullanımı da dahil olmak üzere vergi ihlalleri iddialarını içermesinin beklendiğini söyledi.

Trump’a kişisel olarak herhangi bir suçlamada bulunulması beklenmezken, suçlamalar eski başkan için olağanüstü bir dönüm noktası ve daha fazlasının takip etmesi muhtemel. New York savcıları, Trump’la cinsel ilişkiye giren kadınlara ödenen “sus parası” iddialarını ve gayrimenkul fiyat manipülasyonu iddialarını hala araştırıyor.

Suçlamalar, dava devam ettikçe para toplamayı daha zor bulabilecek olan Trump Örgütü için ağır bir darbedir. Ayrıca Trump’ın görünür siyasi emellerine de meydan okuyorlar. Eski cumhurbaşkanı bir dizi kampanya tarzı mitingd e başladı ve kendisini 2024’te cumhurbaşkanlığında bir kez daha aday olacak şekilde konumlandırıyor.

Savcılar 73 yaşındaki Weisselberg’e soruşturmalarında işbirliği yapması için baskı yapıyor, ancak şimdiye kadar pek başarılı olamadılar.

Trump’tan başka hiç kimse Trump Organizasyonu hakkında bu kadar kapsamlı bir bilgiye sahip değil. Allen Weisselberg’in oğlu Barry’nin eski eşi Jennifer Weisselberg, New York Timesâ verdiği demeçte, “Batman ve Robin gibiler.” dedi. Jennifer Weisselberg, manhattan bölge savcısı Cyrus Vance’in çekişmeli bir boşanmadan sonra Trump’ın işleri hakkında yüzlerce sayfalık vergi belgeleri sağlayarak soruşturmasına yardım etti.

Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, 2019’da Kongre önünde verdiği ifadede, Weisselberg’in Trump’la seks yaptığını iddia eden yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels’a yapılan 130 bin dolarlık ödemeyi geri ödemek için bir örtbas düzenlemesine yardımcı olduğunu söylemişti.

Cohen ayrıca, Weisselberg ile birlikte Trump’ın gayrimenkullerinin sahte değerlemelerini, varlıkları kredi anlaşmaları için şişirirken vergi amaçlı değersizleştirmek için uydurduğuna dair ifade verdi.

Vance ve New York Başsavcısı Letitia James bu iddiaları araştırıyorlar.

Kısa bir süre önce büyük jüri delilleri tartmak için görevlendirildi ve James, Trump hakkında sivil bir soruşturma devam ederken iki avukatını vance ile birlikte suç soruşturmasında çalışmak üzere görevlendirdiği söyledi.

Manhattan bölge savcılığı Guardian’ın yorum talebine yanıt vermedi.

Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada soruşturmayı patlatmış ve Vance’in ofisini kaba, ve tamamen taraflı olarak nitelemişti.

Trump Organizasyon avukatları, geçen hafta Manhattan savcılarıyla bir araya gelerek şirketi suçlamaktan vazgeçirmek için son bir girişimde bulundular. Savcılar avukatlara, suç duyurusunda bulunulmaması gerektiği yönünde dava açmaları için Pazartesi günü süre verdiler.

Trump Örgütü’nün avukatlarından Ron Fischetti bu hafta AP’ye verdiği demeçte, Trump’ın kendisinin ilk suçlamalara dahil edildiğine dair bir belirti olmadığını söyledi.

Fischetti, “Bu hafta eski cumhurbaşkanı hakkında bir iddianame yok.” dedi. “Henüz tamamen tehlikeyi atladığını söyleyemem.”

Trump ve emlak geliştiricisi babası Fred’in sadık bir teğmeni olan Weisselberg, kısmen oğlunun çok az veya hiç ücret ödemeden bir Trump dairesini kullanmasıyla ilgili sorular nedeniyle mercek altına alındı.

Trump yöneticilerine yapılan zararsız yardımları soruşturan savcılar, eski bir Trump koruması olan matthew Calamari’ye ve şirketin şirket güvenlik direktörü olan oğluna da bakıyorlar. Ancak Kalamar’ ın bir avukatı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, zanlıların suçlanmasını beklemediğini söyledi.

Avukat Nicholas Gravante, “Savcının soruşturması açıkça devam etmesine rağmen, şu anda iki müvekkilim hakkında da suçlamada bulunulmasını beklemiyorum.” dedi.

Şirket ve Weisselberg’ in Perşembe günü ilk duruşmalarına çıkmaları bekleniyordu.