Ana Sayfa Dünya, Genel, Gündem, Politika 1 Temmuz 2021

Çin Komünist partisi lideri, Çin’e baskı yapmak isteyen yabancı güçlerin 1,4 milyar insanla ‘çarpışma rotasında’ olduğu konusunda uyardı

Başkan Xi Jinping, Çin Komünist Partisi’nin yüzüncü yılında yaptığı açıklamada, Çin’in “kutsal vaazlara” veya dış güçlerden zorbalıklara izin vermeyeceği ve deneyen herkesin “kendilerini 1,4 milyar insan tarafından dövülmüş çelik bir duvarla çarpışma rotasında bulacağını” söyledi.

Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda 70.000 kişilik bir kalabalığın önünde yaptığı konuşmada Xi, iktidar partisini Çin’i yoksulluk ve aşağılamadan çıkardığı için övdü ve Çin’in askeri ve nüfuzunu genişletme sözü verdi.

Perşembe günü Mao Zedong’un bir portresinin üzerinde Göksel Barış Kapısı’nda duran Xi, Çin’in zorbalığa maruz kalma döneminin “sonsuza dek gittiğini” söyledi.

“Bize ders verme hakkına sahip olduklarını düşünenlerin kutsal vaazlarını kabul etmeyeceğiz.” dedi. “Hiçbir ülkenin halkına zorbalık etmedik, ezilmedik, boyun eğdirmedik, eğdirmeyeceğiz de.”

“Aynı şekilde, kimsenin [Çin’e] zorbalık etmesine, baskı yapmasına veya boyun eğdirmesine asla izin vermeyeceğiz. Deneyen herkes onları 1,4 milyar insan tarafından dövülmüş çelik duvarlı bir çarpışma rotasında bulacaktır.”

Ateşli açıklamaları, katılan on binlerce Çin Komünist Partisi (CCP) üyesi tarafından coşkulu alkışlarla karşılandı.

CCP, 1,4 milyar insan ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri üzerinde mutlak yönetime sahip. Ancak Çin, insan hakları ihlalleri ve Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki iddialarına itiraz eden Tayvan, Hindistan ve diğerleri gibi bölgesel komşulara yönelik eylemleri nedeniyle uluslararası toplumun giderek daha izole bir üyesidir. Abd, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerle ilişkileri – acı ticari anlaşmazlıklara kilitlendiği – on yılların en düşük noktalarında.

Konuşmasında Xi, güçlü bir ülkenin ulusun güvenliğini garanti etmek için güçlü bir orduya sahip olması gerektiğini ve Halk Kurtuluş Ordusu’nun “silinmez başarılar” elde ettiğini söyledi. Yetkili, bunun sadece Çin’de değil, “ve ötesinde” ülkede de ülkenin korunması ve ulusal haysiyet, egemenlik ve kalkınma çıkarlarının korunması için “güçlü bir sütun” olduğunu söyledi.

Başbakan, partinin ordu üzerinde “mutlak liderliği” sürdürmesi ve bunun da “dünya standartlarında” yetiştirilmesi ve yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Tayvan üzerindeki askeri çatışmanın, büyük olasılıkla ada hükümetine silah sağlayan ABD’yi de kapsayan bir şekilde devreye dahil edilmesine yönelik endişeler ve hazırlıklar artmaktadır.

Konuşmasında Xi, Tayvan’ı “geri getirmek” için uzun süredir devam eden vaatlerini yineledi. CCP hiçbir zaman Tayvan’a hükmetmedi, ancak gerekirse zorla birleştirilmesi gereken Çin’in ayrılıkçı bir eyaleti olarak görüyor. Xi, bunun “sarsılmaz bir bağlılık” olarak kaldığını söyledi.

“Hiç kimse Çin halkının ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tanımlama azmini, iradesi ve kabiliyetini küçümsememelidir.”

Son bağlamgöz önüne alındığında, Xi’nin Tayvan hakkındaki yorumları beklenmedik değildi, Tazmanya Üniversitesi Çin Çalışmaları kıdemli öğretim görevlisi Dr Mark Harrison, ancak Pekin’in ne kadar “tavizsiz” olduğunu gösterdiklerini söyledi.

“Xi, Pekin’in tek Çin ilkesinin tayvan için mevcut formülasyonlarını ve 1992 Konsensüsü’nü dindirdi, ancak ‘Tayvan bağımsızlığına yönelik her türlü girişimi tamamen yenmek’ de dahil olmak üzere tonu özellikle keskindi.” dedi.

Tayvan’ın Çin politikası oluşturma Anakara İşleri Konseyi, Tayvan halkının tek Çin ilkesini reddettiğini ve Pekin’in askeri sindirme kararından vazgeçmesi ve Taipei ile eşit bir zeminde konuşması gerektiğini söyledi.

“Hükümetimizin ulusun egemenliğini ve Tayvan’ın demokrasisini ve özgürlüğünü sıkı bir şekilde savunma ve Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı koruma kararlılığı değişmedi.”

Konsey, CCP ‘nin “belirli bir ekonomik kalkınma” elde etmesine, bunun insanların özgürlüklerini ayaklar altına alan bir diktatörlük olarak kaldığını ve bunun yerine demokrasiyi benimsemesi gerektiğini söyledi.

“Tarihi karar alma hataları ve sürekli zararlı eylemleri bölgesel güvenliğe ciddi tehditlere yol açmıştır.” diye de ekledi.

Xi’nin konuşması, CCP’nin 1921’de Şanghay’daki kökenlerinden bugünkü yerine kadar olan tarihini listeledi ve “her bakımdan orta derecede müreffeh bir toplum” inşa etme ve yoksulluğu ortadan kaldırdığını iddia etme ilk yüzüncü yıl hedefine ulaştığını ilan etti.

“Çin’de binlerce yıldır devam eden ve sosyalizmi kuran sömürücü feodal sistemi ortadan kaldırdık”, dedi. “Çin halkı sadece eski bir dünyayı yok etmekle kalmıyor, aynı zamanda yeni bir dünya inşa etme konusunda da iyi. Çin’i sadece sosyalizm kurtarabilir ve sadece Çin özelliklerine sahip sosyalizm Çin’igeliştirebilir.”

Xi, parti olmadan yeni Bir Çin olmayacağını ve “Çin ulusunun ilerlemesini derinden değiştirdiğini” söyledi.

“Partinin ve ülkenin temeli ve can damarı ve tüm Çin halkının çıkarlarının ve refahının bağlı olduğu temeldir.”

Xi, sekiz yıllık iktidarını bir kişilik kültüyle pekiştirdi, dönem sınırlarını sona erdirdi ve bir halefi kutsamaya reddetti. Uygur Müslümanlarından ve çevrimiçi eleştirmenlerden Hong Kong sokaklarındaki demokrasi yanlısı protestolara kadar rakiplerini temizledi ve muhalifleri ezdi.

Yüzüncü yıl kutlamaları son derece düzenlenmiş bir olaydı ve kartlarda ne olduğuna dair çok az duyuru yapıldı. Perşembe günkü etkinlik, Aralarında J-20 gizli avcı uçaklarının da yer aldığı düzinelerce askeri helikopter ve jetin Pekin semalarında sırayla uçarak, Çin’in 56 etnik grubunun temsil ettiği 56 topun 100 kez ateşlendiği Tiananmen Meydanı üzerinde bayraklar ve renkli dumanlarla başladı.

Geçen hafta, gözetim ve güvenlik önlemleri arttı ve Reuters polis memurlarının ev kayıtlarını kontrol etmek için kapı çaldığını bildirdi ve Bytedance ve Baidu’daki sansür direktiflerini sıkılaştırdı.

Perşembe günü ayrıca, bir zamanlar Pekin’e karşı kitlesel gösterilerle karşılanan eski İngiliz sömürgesi Hong Kong’un Çin’e tesliminin 24.

Perşembe günü, yetkililerin muhalifleri ve muhalefeti ezmek için kullanmakla suçlandığı bir drakonya yasal aracı olan ulusal güvenlik yasasının uygulanmasından bu yanabir yıl bir gün süren protestoların tekrarlanmasını önlemek amacıyla binlerce polis görevlendirildi.

İcra kurulu başkan yardımcısı John Lee yaptığı konuşmada, “Ulusal güvenliği korurken, bölge sakinleri yasaya göre ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, toplanma ve gösteri özgürlüğü ve diğerlerinden yararlanmaya devam ediyor.” dedi.

Hong Kong polisi daha sonra asayiş yasalarını gerekçe göstererek Victoria Park’ı kordon altına atılmış ve spor oynayan çocuklar da dahil olmak üzere tüm işgalcileri tahliye etti. Bir polis sözcüsü, “En etkili polis önlemi, olduktan sonra bununla uğraşmak yerine olabilecek şeyleri önlemektir.” dedi.

Agence France-Presse ve Reuters bu habere katkıda bulundu