Ana Sayfa Dünya, Genel, Gündem 30 Haziran 2021

Merkel’in delta varyantı endişesi: İngiliz turistlere seyahat yasağı getirecek

Merkel: Salgın kontrol altına alınırsa ekonomik toparlanma önemli ölçüde hızlanır

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere’yi ‘endişe verici bir ülke‘ olarak tanımladı. Merkel’in, İngiltere’den dünyaya yayılmaya başlayan delta varyantı nedeniyle İngiliz turistlere seyahat yasağı getireceği belirtildi.

Daily Mail’in haberine göre; Almanya bugün aşı olup olmadığına bakılmaksızın İngiliz turistlerin AB’ye girişini yasaklamaya çalıştığı bildirildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Delta varyantının İngiltere’de sık görülmesi nedeniyle Avrupa Birliği (AB) çapında İngiliz turistlere iki doz aşı yaptırmış olsalar bile yeniden karantina zorunluluğu getirilmesini istiyor. Turizm gelirleri için İngiliz turistlere ihtiyaç duyan Yunanistan, Portekiz, İspanya, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Malta’nın ise buna direnmesi bekleniyor.

Ayrıca Merkel’in, cuma günü Boris Johnson ile görüşeceği belirtildi. Johson, Merkel’i geri adım atmaya ikna etmek umuduyla Checkers kır evinde buluşacak. 10 numaradan bir sözcü ise, ikilinin “İngiltere-Almanya ilişkisini derinleştirmeyi ve koronavirüs pandemisine küresel tepkiyi” tartışacağını söyledi.